Hurá na trávník!

Ačkoliv byla dříve pro naši zeměpisnou šířku typická poměrně dlouhá zima, která nás mnohdy trápila ještě v dubnu, v posledních letech již koncem února začínáme pracovat na zahradě. Březen je tedy vhodnou dobou, abychom dostali trávník znovu do kondice. Termín provedení jednotlivých pracovních postupů ovšem přeci jenom záleží na průběhu počasí a rozhodně nemá smysl něco výrazně uspěchat.

Před hnojením a vertikutací zprovozněte závlahový systém.

Před hnojením a vertikutací zprovozněte závlahový systém.

Zima se na kvalitě trávníku každý rok výrazně podepíše. Zvláště předjaří je ideální pro plné rozvinutí některých trávníkových chorob, mezi kterými kraluje plíseň sněžná a paluška travní. Po zimě se také ukáže plsť, nově vzniklé nerovnosti terénu či chodbičky od hrabošů. První zásahy na trávníku začněte dělat až po zvýšení teplot. Pokud se teploty začnou trvale držet nad bodem mrazu a trávník znovu obnoví svůj růst, je ten pravý čas mu pomoci.

Péče o trávník v březnu
Asi nejdůležitějším zásahem po zimě je jarní vertikutace spojená s hnojením. Vertikutační stroj porost načechrá a odstraní z něj plsť slouženou z odumřelých listů, mechu a organické hmoty vzniklé při seči. Stejně tak omezí rozvoj některých houbových chorob. Na jaře je trávník citlivý na nedostatek živin, proto po vertikutaci porost pohnojte trávníkovým hnojivem a pokud je to možné, spusťte závlahový systém nebo trávník zalijte pomocí zahradní hadice. Větší terénní nerovnosti částečně upravíte posypem křemičitého písku, který po ploše rovnoměrně rozhrabejte. Písek se při dalších vertikutacích postupně zapraví do vrchní vrstvičky půdy, kterou vylehčí. Ke kořenům pak lépe pronikne vzduch a voda spolu s rozpuštěnými živinami. U silně zhutněných trávníků můžete provést aerifikaci spojenou s pískováním či dosevem travního osiva. Nezapomeňte také na úpravu okrajů. K tomu vám poslouží ostrý rýč nebo speciální stroj určený přímo na úpravu okrajů. Pokud máte po obvodu výsadeb nainstalovaný obrubník, stačí trávník těsně u obruby odříznout ostrým nožem, který odstraní drny přerůstající nad obrubu.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Hurá na trávník!

Hurá na trávník!