Indiánské ovoce do každé zahrady

Pokud patříte mezi četné oblíbence drobného netradičního ovoce, jistě si oblíbíte skvělé muchovníky (Amelanchier sp.). Protože je o tyto listnaté keře a mnohdy i stromy velký zájem, pěstitelé vyšlechtili celou řadu zajímavých odrůd. Na těchto poměrně nenáročných dřevinách jistě oceníte jejich krásné jasně bílé květy, během plného léta šťavnaté plody podobné borůvce a na podzim zase pestře zbarvené listy, které se pohybují v barevné škále od žluté, přes oranžovou až po sytě karmínovou.

Bílé květy nejsou jedinou předností krásného muchovníku.

Bílé květy nejsou jedinou předností krásného muchovníku.

Pokud se zajímáte o zdravý způsob života a rádi připravujete z vlastní sklizně různé druhy potravin, určitě by vám na zahradě neměl chybět muchovník. Tato dřevina má až neuvěřitelně široké uplatnění. Své místo najde v přírodní, permakulturní, užitkové i ryze okrasné zahradě. Pro zahradního architekta je tento druh poměrně univerzální, je totiž po téměř celou sezonu velice efektní a navíc poskytuje obživu samotnému majiteli zahrady.

Letní sklizeň
Chuť drobných, tmavě modrých malviček se liší druh od druhu. Dají se konzumovat začerstva nebo se používají do pečených čajů, marmelád, sirupů, do sladkého pečiva a v sušené podobě také do ovocných čajů. Kromě vody a cukru obsahují celou řadu vitamínů a účinných látek. Jsou bohaté na třísloviny, pektin, organické kyseliny, vitamín C a B2. V neposlední řadě obsahují také antokyany, které se podílejí na prevenci proti rakovinnému bujení. Protože se v posledních letech po tomto chutném ovoci zvedla poptávka, na území České republiky už najdete také muchovníkové plantáže. Pokud se na své zahradě také pustíte do pěstování, jistě vám neujdou ptačí nálety na dozrávající plody. Vzrostlý keř muchovníku poskytne až 10 kilogramů plodů, proto se nemusíte bát, že na vás nezbyde. U menších dřevin zajistí ochranu sítě s hustými oky.

Běžně prodávané druhy
Amelanchier arborea – muchovník stromovitý

Amelanchier florida – muchovník květnatý

Amelanchier laevis – muchovník hladký

Amelanchier lamarckii – muchovník Lamarckův

Amelanchier ovalis – muchovník vejčitý

Amelanchier spicata – muchovník klasnatý

FOTO: SHUTTERSTOCK

Indiánské ovoce do každé zahrady

Indiánské ovoce do každé zahrady