Jaké vybrat hnojivo pro rostliny

Živiny jsou pro rostliny stavebními kameny, a aby vše fungovalo jak má, musejí být v určité poměrové rovnováze. Na trhu se objevuje opravdu bohatá paleta speciálních hnojiv, ve kterých nemá spotřebitel šanci se vyznat, protože každý výrobce garantuje stoprocentní úspěch. Přesto existuje několik pomůcek, jak se ve změti hnojiv vyznat.

Správný typ hnojiva s vyrovnaným poměrem živin dokáže s rostlinami pravé divy.

Správný typ hnojiva s vyrovnaným poměrem živin dokáže s rostlinami pravé divy.

V první řadě se hnojiva dělí na kapalná a pevná. Druhý typ bývá dostupný většinou v prášku nebo granulátu. Už tento fakt může výrazně váš výběr rozhodnout, protože výrazně ovlivňuje způsob aplikace. Velmi důležitými aspekty jsou také rozpustnost a přijatelnost živin pro rostliny. Trávníková hnojiva a hnojiva pro okrasné rostliny bývají buď rychle rozpustná, která jsou rychle přijatelná pro rostliny, nebo pomalu rozpustná. Druhý typ je ideální pro ty výsadby, kde očekáváme dlouhodobý účinek živin, které se z granulátu uvolňují postupně. Jejich aplikaci nemusíme tak často opakovat. Jejich výhodou je oproti rychle rozpustným typům také snížené riziko popálení porostu a rychlého vyplavování živin do podloží.

Trávníková alchymie

Obzvláště bohatý je také sortiment trávníkových hnojiv. Zde se řiďte roční dobou a poměrem živin. V každém období má totiž trávník jiné požadavky na prvky. Na jaře vyžaduje více dusíku, přídavek hořčíku a minimum fosforu. V létě je trávník náročný na dusík a draslík a na podzim zase na draslík, zatímco dávka dusíku se razantně zmenšuje.

Čím menší balení, tím větší cena

Na své zahradě si vybraný typ hnojiva nejdříve vyzkoušejte, a pokud splňuje vaše požadavky, kupte si rovnou větší profesionální balení. Ty jsou mnohem levnější než hobby balení po několika málo kilogramech.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Jaké vybrat hnojivo pro rostliny