Jedlý plevel jako nový trend

Dříve jsme se na tyto rostliny koukali pouze jako na obtížné nepřátele našich okrasných zahrad. Plevel se rád usídlí na zeleninových záhonech, mezi trvalkami a také na úzkostlivě udržovaném trávníku. Zkusili jste se na tyto rostlinky podívat také z trochu jiné strany? V této bohaté skupině nenáročných planých druhů totiž najdeme celou škálu jedlých rostlin, které v obsahu léčivých látek mnohdy předčí i běžně pěstované bylinky.

Violka vonná (Viola odorata) je oblíbenou květinou na dochucení salátů i na ozdobení moučníků.

Violka vonná (Viola odorata) je oblíbenou květinou na dochucení salátů i na ozdobení moučníků.

Pojídání plevelů z vlastní zahrady může někomu přijít poměrně podivné. Může za to ale pouze náš přístup, protože v plevelných rostlinách raději spatřujeme organický odpad hodný likvidace. Přitom tyto rostliny řadíme mezi plané druhy zeleniny, které perfektně dochutí salát, ozdobí dort nebo nahradí špenát. Tak proč těmto rostlinám nedat alespoň malou šanci?

Nový přístup
S jedlým lesem jste se určitě již někdy setkali. Stejně tak ovšem existuje třeba jedlý trávník, ve kterém se rády zabydlují mnohé dvouděložné rostliny (poznámka autora: druhy trav jsou jednoděložné). Abyste si mohly pochutnat na sedmikrásce chudobce nebo smetance lékařské z vašeho trávníku, musíte ho přestat hnojit a používat na jeho rádoby ochranu jakékoliv chemické prostředky. Několik let pak trvá, než si příroda s pozůstatky syntetických látek v půdě poradí. Až nad chemií zvítězíte, můžete sklízet zdravé rostliny plné minerálů a důležitých vitamínů.

Jaké druhy plevelů můžeme jíst?

Do zeleninového salátu zkuste přidat šruchu zelnou (Portulaca oleracea).

Do zeleninového salátu zkuste přidat šruchu zelnou (Portulaca oleracea).

Jestli si jídelníček o tyto druhy rostlin obohatíte, záleží plně na vás. Mnohé se také hodí do bylinkových čajů, salátů i do jiných tepelně upravovaných pokrmů. Jedlé plevely najdete prakticky na celé zahradě, stačí se jen rozhlédnout. O jaké druhy se tedy jedná?

Aegopodium podagraria – bršlice kozí noha

Ajuga reptans – zběhovec plazivý

Alliaria petiolata – česnáček lékařský

Bellis perennis – sedmikráska chudobka

Chenopodium bonus –henricus – merlík všedobr

Potentilla anserina – mochna husí

Stellaria media – ptačinec žabinec

Taraxacum officinale – smetanka lékařská

Trifolium repens – jetel plazivý

Urtica dioica – kopřiva dvoudomá

Viola odorata – violka vonná

FOTO: SHUTTERSTOCK

Jedlý plevel jako nový trend

Jedlý plevel jako nový trend