Když květiny nahradí trávník…

Zahrady u nově stavěných rodinných domů jsou stále menší. A o další metry se připravují sami majitelé. Třeba když úzké boční pruhy osejí pouze travou. I tady mohou vzniknout krásné květinové záhony.

PŘED
Prostor spojuje přední a zadní část zahrady, v současné době tu stále chybí zemina, která by vytvořila vhodné podmínky pro rostliny, bude nutné ji doplnit.

foto Lucie Peukertová

Úzký průchod mezi přední a zadní zahradou se po většinu dne nachází na plném slunci, některé části pak v polostínu. Protože hned vedle stojí další dům, bude nutné sem vysadit dřeviny, aby zajistily majitelům potřebné soukromí, pod nimi porostou okrasné trávy a pěkně kvetoucí trvalky.

Česnek aflatunský, foto Shutterstock

Pro pohodlný pohyb

Pohodlný pohyb z přední části parcely do hlavní zahrady zajistí nášlapné bloky z betonu, položené do dvaceticentimetrového štěrkového lože. Zatímco spodní vrstvu této drenáže vytvoří kamínky frakce 16 až 32 milimetrů, nahoru přijde jemnější štěrk o velikosti čtyři až osm milimetrů. Ten poslouží i jako mulč okolních záhonů. Rozšíří se tak cesta a šlapat bude možné všude tam, kde právě neporostou květiny.

Hortenzie stromečkovitá, foto Shutterstock

Lepší než živý plot

Jak vytvořit soukromí na malé zahradě? Nejjednodušší je vysadit po obvodu parcely živý plot. Ovšem nejde o variantu ideální. Mnohem lépe vypadá kombinace stromů, třeba i vícekmenných variant, a také keřů či bylin.

Vícekmenné dřeviny bývají v zahradnictvích často zařazeny do kategorie listnatých keřů. Řezem ale dosáhnete toho, že kmeny zůstanou časem holé a nad nimi se vytvoří koruna ve tvaru deštníku. Takto lze pěstovat například vilín prostřední (Hamamelis x intermedia) a javor dlanitolistý (Acer palmatum) v kultivaru s oranžově nažloutlými listy ´Orange Dream´. Díky nim vypadají, jako by kvetly od jara do podzimu. Z keřů tady porostou převážně kyselomilné azalky a pěnišníky, například pěnišníky jakušimské (Rhododendron yakushimanum) a nízké pěnišníky obtížené (Rhododendron impeditum) kultivar ´Azurica´ s blankytně modrými květy, které se objevují v dubnu a květnu. O výrazné barvy a zajímavou vůni se pak postarají opadavé azalky (Azela mollis). Zvolit můžete kultivary v odstínech od čistě bílé přes růžovou a oranžovou až po sytě červenou. Například ´Koster Brijant Red´ potěší oranžovými a červenými květy a ´Chanel´ zase světle růžovými. Kombinovat se dá i více kultivarů, azalkám barvy sluší.

V menších skupinách tady budou vysazené dokulata tvarované zimostrázy vždyzelené (Buxus sempervirens). Z trav a trvalek se sem hodí kavyl péřovitý (Stipa tenuissima) s jemnými listy, dále půdopokryvné plamenky šídlovité (Phlox subulata) se sytě růžovými květy, kultivary ´Scarlet Flame´ a ´Zwergenteppic´. Budou vysazeny tak, aby se postupně rozrůstaly i mezi nášlapné bloky. Doplní je ještě pupkovec jarní (Omphalodes verna), méně běžná dymnivka žlutá (Corydalis lutea) nebo bílá sasanka lesní (Anemone sylvestris). Jako první vykvetou jarní cibuloviny a po nich česnek aflatunský (Allium aflatunense ´Purple Sensation´) s kulovitým květenstvím v růžovofialové barvě.

Azalka, foto Shutterstock

Doporučení pro výsadbu

Při výsadbě dřevin i trvalek je vhodné pod každou rostlinu přidat do jamky trochu zahradnického substrátu. Azalky a pěnišníky vyžadují kyselé pH půdy, proto jim dopřejte rašelinu. Nahradit se dá dobře rozloženou listovkou s přídavkem starého kvalitně rozloženého hnoje. Protože kořeny pěnišníků a azalek rostou více plošně, nepotřebují sázet do hluboké, ale naopak spíš mělké a široké jámy. Pro jednodušší péči rozveďte záhony kapkovací hadicí, která se postará o rovnoměrnou distribuci vody i tam, kde se záhon nachází pod střechou a neprší sem.

Vilín prostřední, foto Shutterstock

Údržba během roku

Javory a vilín jsou ideálními dřevinami pro všechny, kdo neovládají různé techniky řezu. Nestříhají se, netvarují, jen u nich odstraňujete poškozené nebo suché výhony. U azalek je nutné jednou po několika letech provést menší řez, který podpoří zahuštění výhonů, podobně se postupuje u hortenzie stromečkovité (Hydrangea arborescens). Aby si zimostrázy udržely svůj tvar, na jaře a v létě je ostříhejte dokulata. Hlavně ale kontrolujte, zda na nich neuvidíte housenky zavíječe zimostrázového, který v posledních letech patří mezi nejobávanější škůdce těchto stálezelených keřů. U okrasných trav a trvalek se provádí pouze předjarní řez, při němž se odstraní veškeré odumřelé části.

kresba Lucie Peukertová

 

Varianta s trávníkem

Někteří majitelé si přejí u domu větší plochu trávníku, třeba proto, aby si děti měly kde hrát. Pro odclonění od sousední zahrady pak poslouží živý plot. Je lepší ho vysadit z více druhů keřů, kromě stálezelených bobkovišní lékařských (Prunus laurocerasus) lze použít i kalinu pražskou (Viburnum x pragense) nebo opadavé kaliny bodnantské (Viburnum bodnantense ´Dawn´), komuli Davidovu (Buddleia davidii) známou jako motýlí keř a třeba tradiční pustoryl věncový (Philadelphus coronarius).

V trávníku mohou zůstat i nášlapné bloky, klidně i částečně začleněné mezi rostliny, výsledek bude překvapivě zajímavý. Má-li zůstat trávník hustý a hezky zelený, je třeba ho doplnit automatickou závlahou.

 

Lucie Peukertová, kresby autorka

Když květiny nahradí trávník…