Krásné svídy a dříny

Botanicky se jedná o poměrně široký rod čítající na padesát druhů s původem v Evropě, Asii a Americe. V zahradnictví mají svídy dlouhou tradici. Ceníme si jich hlavně díky estetickým vlastnostem, ale některé druhy tvoří také jedlé plody plné vitamínů.

V sortimentu najdete mnoho kultivarů s bílým a žlutým panašováním.

V sortimentu najdete mnoho kultivarů s bílým a žlutým panašováním.

Z estetického hlediska obdivujeme u svíd hlavně jejich zajímavé olistění, květy a především zbarvenou kůru u mnohých druhů a kultivarů. Poslední vlastnost je zvláště důležitá v celoročně efektních zahradách a také ve floristice, kde se používají pestře zbarvené pruty na tvorbu zajímavých dekorací nebo do kytic v kombinaci s čerstvými květinami. Tento rod je bohatě prošlechtěn a najdete zde druhy s tmavě či svěže zeleným olistěním, výjimkou nejsou ani zlatavé tóny, bílé a žluté panašování. Většina druhů je na podmínky nenáročná, vyhovuje jim slunné a polostinné stanoviště, mnohé si poradí i se stínem. Panašovaní kříženci jsou na světlo náročnější. Většina druhů pěstovaných v České republice si s místními zimami dobře poradí bez újmy, výjimkou mohou být dříny květnaté (Cornus florida) a dříny japonské (C. kousa) se zajímavými listeny, které jsou mnohdy chybně zaměňovány za květy, kterým nízké teploty příliš nevyhovují. Zvláště pozdní mrazy a holomrazy na nechráněném stanovišti dokážou tyto nádherné rostliny značně poškodit. Plně mrazuvzdorný je naproti tomu náš domácí dřín obecný, který pěstujeme hlavně pro jeho jedlé plody, červené dřínky, ze kterých připravíte zdravou a chutnou marmeládu.

Druhy s barevnými výhony

Svíd si ceníme hlavně kvůli úžasným barvám výhonů.

Svíd si ceníme hlavně kvůli úžasným barvám výhonů.

Mezi běžně pěstované plně mrazuvzdorné druhy patří svídy bílé (Cornus alba), svídy krvavé (C. sanguinea) a svídy výběžkaté (C. stolonifera). Tyto druhy jsou značně prošlechtěny. Najdete zde rostliny do velkých i malých zahrad, s barevnými pruty a zajímavými listy.

Přehled vybraných zástupců
Cornus alba – svída bílá, kultivary Sibirica, Sibirica Variegata, Aurea

Cornus sanguinea – svída krvavá, kultivary Midwinter Fire, Compressa

Cornus stolonifera – svída výběžkatá, kultivary Flaviramea, Cardinal, White Gold, Kelsey

Cornus Florida – dřín květnatý

Cornus kousa – dřín japonský

Cornus mas – dřín obecný, kultivary Variegata, vyšlechtěné velkoplodé odrůdy Joliko, Kasanlaker

FOTO: SHUTTERSTOCK

Krásné svídy a dříny

Krásné svídy a dříny