Krátkodobé dekorace v interiéru

Pro ozdobu interiéru se nehodí pouze pokojové rostliny, které nás těší dlouhá léta, ale také rostliny, které ve vytápěné místnosti vydrží sotva několik týdnů. S touto dekorací se musíme mnohdy natrvalo rozloučit nebo ji přemístit na zahradu. Krátkodobé dekorace se perfektně hodí jako dárek k narozeninám či k jiným příležitostem.

Až se prvosenek v domě nabažíte, vysaďte je ven do zahrady.

Až se prvosenek v domě nabažíte, vysaďte je ven do zahrady.

Mezi již dlouhodobě oblíbené krátkodobé kvetoucí dekorace interiérů patří poinsettie zvaná také jako vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima). Ačkoliv ve většině domácností vydrží sotva dva měsíce, jinde dokáže přežít v dobrém stavu i několik let. Takto to bývá i s bramboříkem (Cyclamen Persicum). Zatímco našim babičkám tato květina kvetla opakovaně, dnes ji díky vytápěným prostorám kupujeme pouze jako krátkodobou dekoraci. Pokud jí ovšem umožníte chladnou zimu s teplotou okolo 10°C, můžete se z této krásky těšit i další roky. Samostatnou skupinu rostlin, které můžete použít pro výzdobu místností, jsou i mnohé cibuloviny nebo některé trvalky, které jinak běžně pěstujeme v trvalkových záhonech. Hyacint (Hyacinthus) se stal již tradičním artiklem květinářství, pěstovat ho můžete v nádobě naplněné substrátem nebo jako hydropon. Jakmile květina dokvete, cibulku i se zelenými listy vysaďte do záhonu, stejně tak i narcisy nebo krokusy, které vás svými květy těšily ve vaší domácnosti. Mezi krátkodobou dekoraci patří také prvosenky (Primula), které seženete v mnoha kultivarech a v současnosti již méně známý zvonek (Campanula cochlerifolia). Prvosenka ani zvonek v teplém interiéru dlouho nevydrží, proto je po odkvětu vysaďte na zahradu, kde se rostliny rychle adaptují na dané podmínky.

Ačkoliv naše babičky brambořík pěstovaly jako klasickou pokojovku, dnes mu vytápěné místnosti moc nesvědčí.

Ačkoliv naše babičky brambořík pěstovaly jako klasickou pokojovku, dnes mu vytápěné místnosti moc nesvědčí.

Další krátkodobé dekorace – poznámka: v některých interiérech tyto rostliny vydrží poměrně dlouho a tím pádem nespadají do této skupiny.

Rosa – hrnková drobnokvětá růže

Rhododendron simsii – pokojová azalka

Ranunculus asiaticus – pryskyřník

Gerbera – hrnková gerbera

FOTO: SHUTTERSTOCK

Krátkodobé dekorace v interiéru

Uložit

Krátkodobé dekorace v interiéru