Nádoby na vaši terasu

Pokud vlastníte prostornou terasu nebo balkon a chcete i tyto prostory oživit zelení, určitě dejte zelenou mobilním nádobám, které vám toto přání snadno splní. Na trhu se objevuje široký sortiment designově ztvárněných nádob. Při jejich výběru berte v úvahu architektonické provedení vašeho domu i samotné zahrady.

Netradiční nádoby moderního vzhledu se hodí především k minimalistickým stavbám.

Netradiční nádoby moderního vzhledu se hodí především k minimalistickým stavbám.

Keramika, sklo, dřevo, sklolaminát, beton nebo kámen, a to nejsou zdaleka všechny dostupné materiály, z nichž se nádoby vyrábí. Při rozhodování, jaké nádobě dáte ve finále přednost, zohledněte i velikost terasy nebo balkonu. Měla by být sladěna měřítka prostoru i samotné nádoby. Příliš malý květináč na velké terase zanikne, naopak na malém balkonu rozměrná nádoba ubere místo u bude působit v disproporčně. V případě, že bude květináč sloužit pro výsadbu rostlin po celý rok, volte nádobu vždy o několik centimetrů větší, než potřebují plánované rostliny. Stěny budete muset totiž zazimovat. Nejlepší variantou je vyložení vnitřních stěn polystyrénovými deskami a geotextilií. Větší rozměr nádoby nemusíte vybírat pouze v případě, že „zateplení“ provedete na vnějších stěnách pomocí juty, papíru nebo geotextilie o vyšší gramáži.

Provedení nádoby

Glazované nádoby skvěle doplní kvetoucí druhy rostlin.

Glazované nádoby skvěle doplní kvetoucí druhy rostlin.

Na výběr typu nádoby má sice velký vliv vkus majitele, ale z velké části by měl být ovlivněn také architektonickým stylem samotné stavby i zahrady. K minimalistickému domu se budou určitě hodit nádoby z betonu, skla, glazované keramiky a sklolaminátu. Poslední jmenovaný materiál má navíc velkou výhodu v neskutečné variabilitě. Seženete ho v matném i lesklém provedení v opravdu bohaté barevné škále. Velkou výhodou je také možnost výroby atypických tvarů i velikostí. Specifický výběr nádob vyžadují také terasy u venkovských domů. V tomto případě dejte přednost přírodním materiálům jako je kámen, dřevo nebo tradiční keramika.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Nádoby na vaši terasu

Nádoby na vaši terasu