Nápady na vylepšení zeleninové zahrady

Už dávno neplatí, že zahradu dělíme na okrasnou a čistě užitkovou část. Zeleninovou zahradu jsme stále od té okrasné oddělovali nejen jako pojem ale také vizuálně pomocí stěn a živých plotů. Pokud si ovšem dáte záležet i s tvorbou zeleninové zahrady, určitě ji můžete pohledově propojit i s jinými částmi pozemku. Proč by také ne, i zelenina a ovocné dřeviny mají své kouzlo. Obzvlášť, pokud použijete několik zajímavých prvků.

Hmyzí hotel je praktickým a zároveň estetickým prvkem pro užitkovou zahradu.

Hmyzí hotel je praktickým a zároveň estetickým prvkem pro užitkovou zahradu.

Již ve středověku hrála zeleninová zahrada velice důležitou roli v životě běžných lidí. Znamenala pro ně prostor pro pěstování zeleniny, ovoce a léčivých bylin, které tehdy člověka provázely prakticky na každém kroku. Dnes se opět k tradičnímu pěstování jedlých rostlin rádi vracíme. Zeleninová zahrada rozhodně nemusí zabírat polovinu pozemku, vše záleží na vašich časových možnostech a také na spotřebě zeleniny. Pokud chcete i tuto část zahrady propojit s okolní zahradou, vyzkoušejte pár praktických rad, jak ji esteticky vylepšit.

Dobrá rada nad zlato

Vyvýšené záhony zjednoduší údržbu a navíc vypadají skvěle.

Vyvýšené záhony zjednoduší údržbu a navíc vypadají skvěle.

Mnohé druhy zeleniny jsou dekorativní samy o sobě, proto je nemusíme před světem rozhodně ukrývat. Pokud stále nevíte, jak začlenit kompostér do zahrady tak, aby vypadal zajímavě, zkuste tentokrát opustit klasické plastové typy a vyrobte ho z hrubého řeziva. Vrchol kompostu pak osázejte barevným mangoldem, bramborami, řepou, dýněmi a okurkami, které budou za dostatek živin vděčné. Dřevo do zahrady určitě patří a nemusí to být pouze stavební materiál vhodný pro výrobu kompostéru. Hrubá prkna ohraničí pěstební záhony, které se díky nim zvednou nad terén a budou vám mnohem přístupnější. Mnohem lépe udrží vodu a rozloučíte se i s vyplavováním živin do podloží. Mezi další praktické pomůcky při pěstování zeleniny patří proutěné opory pro okurky či popínavé fazole nebo haťové plůtky. Malé děti vám zase rády pomohou se stavbou hmyzího domku, který poslouží pro nalákání užitečných hmyzích pomocníků. Často řešenou otázkou jsou také nádrže na dešťovou vodu. Mezi stálice v tomto směru určitě patří plastové sudy, které ovšem zahradu příliš nezkrášlí. Spíše se hodí na méně exponované místo. Pokud máte rádi zajímavý zahradní design a nebráníte se vyzkoušet i pro mnohé zahrádkáře netradiční materiály, dejte zelenou nádrži z cortenu, které se hodí i do přírodní zahrady.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Nápady na vylepšení zeleninové zahrady

Nápady na vylepšení zeleninové zahrady