Nebojte se teplých barev

Kombinací červených a oranžových květin vytvoříte záhon, který bude krásný, výrazný a zajímavý i koncem léta. Vysadit ho můžete z trvalek, cibulovin nebo letniček. Na výběr jich máte více než dost.

Mnohokvět

Mnohokvět je známější pod svým latinským názvem Kniphofia. Pěstujte ho ve větších trsech, aby vynikl jeho exotický vzhled. Jde o mrazuvzdornou cibulovinu, která potřebuje mírně vlhkou půdu na plném slunci.

Mochna

Mochny se často pěstují jako keře s drobnými květy, ale jsou zajímavé a vděčné i jako trvalky. To platí zvlášť pro zahradní kultivary s většími oranžovými či červenými květy, například pro oblíbenou odrůdu ‘Gibson’s Scarlett’. Rostlina není na podmínky nijak náročná, ovšem v polostínu pokvete méně než na slunci.

Kohoutek

Málokterá rostlina má tak intenzivně červené květy jako kohoutek chalcedonský. Jde o vysokou trvalku s drsnými listy. Pozor, nemá rád vítr a průvan. Vysazujte ho do středu trvalkového záhonu, kde jej ostatní rostliny chrání před poléháním a vyvracením.

 

Denivka

Denivky vysazujte raději po okrajích záhonů, rostou hodně a rychle a mohly by omezovat a vytlačovat ostatní druhy. Při výběru dejte přednost pozdním odrůdám, jako jsou ‘Sammy Russell’, ‘Rosie Meyer’ či ‘Chicago Heather’, které pokvetou ještě v září. Vyhovuje jim místo na slunci.

 

Řebříček

Zahradní odrůdy řebříčku se také hodí na slunné záhony. Pěstuje se buď vysoký řebříček tužebníkovitý v čistě žluté barvě, ovšem chcete-li sladit rostliny do červenooranžových odstínů, zvolte kultivary řebříčku obecného, které jsou také oranžové. Výrazná květenství se hodí jak k sušení, tak k řezu, po něm nasazují další. Trsy je nutné pravidelně rozsazovat, jinak řebříčky méně kvetou.

Mečík

Mečíků existuje daleko více druhů, než se na zahradách běžně pěstuje. Jedním z méně známých je Gladiolus tristis z jižní Afriky. Na rozdíl od těch běžných jsou jeho květy v rozvolněné latě, nikoli v jednostranném lichoklasu. Nemusí se na podzim vyrývat, jen ho lehce zakryjete.

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz, shutterstock

 

Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2017.

Nebojte se teplých barev