Okouzlující vilín

Tyto vzrůstné opadavé keře nás uchvátily svými léčivými účinky, díky kterým se hojně uplatňují v kosmetickém průmyslu, ale hlavně kvůli úžasným vlastnostem využitelným v zahradní tvorbě. Snad nejdůležitějšími vlastnostmi jsou kromě doby květu také zajímavý habitus a barevná škála podzimního zbarvení listů.

Hamamelis x intermedia ´Barmsted´t Gold´

Hamamelis x intermedia ´Barmsted´t Gold´

Ani jeden z druhů vilínu není v České republice původní. V našich podmínkách může někdy trpět holomrazy nebo pozdními mrazíky na jaře, proto mu dopřejte teplé a chráněné stanoviště. Vyhovuje mu kyprá půda bohatá na živiny bez vápníku. Vhodné je neutrální nebo kyselé pH. Dobře se mu daří na slunci i v polostínu zvláště pokud je z některé strany chráněn třeba živou stěnou nebo vyšším porostem. Díky svému nezaměnitelnému vzhledu se hodí do minimalistických a asijských zahrad, kde zvláště vyniknou jeho vlastnosti. Doba květu se liší v závislosti na druhu i na kultivaru. Většinou se jemné nitkovité korunní lístky rozvinou na podzim, v průběhu zimy či na jaře v odstínech žluté, oranžové a červené barvy. Krásné tóny tento keř vykouzlí také na podzim, kdy se listy barví opět v závislosti na druhu do žluta, oranžova nebo do karmínově červené.

Vilíny patří bezesporu mezi nejkrásnější keře, které rozjasní zahradu také v zimě.

Vilíny patří bezesporu mezi nejkrásnější keře, které rozjasní zahradu také v zimě.

Přehled vilínů

  1. Vilín prostřední – Hamamelis x intermedia – kvete od ledna přibližně do konce dubna – dostupné kultivary Diane, Carmine Red, Feuerzauber
  2. japonský – H. japonica – kvete od ledna do dubna – dostupný kultivar je například Arborea
  3. jarní – H. vernalis – doba květu od ledna asi do března – dostupné kultivary Quasimodo a Sandra
  4. virginský – H. virginiana – kvete od listopadu do ledna – dostupný kultivar je například Rubescens
  5. měkký – H. mollis – kvete od února do dubna – dostupné kultivary jsou Brevipetala, Verna či Coombe Wood

FOTO: SHUTTERSTOCK

Okouzlující vilín

Okouzlující vilín