Oslava jara v podobě pestrých dekorací

Jaro patří jednoznačně mezi nejkrásnější, a zahradníky nejvíce opěvované, roční období. Příroda se začíná pomalu ale jistě probouzet z dlouhého odpočinku, zpod studené půdy se klubou první cibuloviny, rozkvétají časné trvalky a stromy o sobě dávají vědět jehnědy, listovými pupeny a prvními nesmělými kvítky. Abyste jaro pozvali do svých domovů co nejdříve, vyrobte si barevné dekorace, které vám rozzáří každé ráno.

Pro jaro jsou typické pastelové barvy.

Pro jaro jsou typické pastelové barvy.

K jaru bezpochyby patří drobné cibuloviny v nádobách, barevné výhony svíd a vrb, jehnědy, ale nezapomínejte také na zajímavé floristické doplňky. Kromě barevných stuh a kraslic můžete do své dekorace zakomponovat také vlnu ve všech možných barevných tónech. Jarní dekorace symbolizují probuzení a nový život. Právě proto jsou pro ně typické jasné pastelové tóny.

Styl dekorace

Čerstvé květy nepatří jenom do kytice, skvělou práci odvedou také v jarním věnci.

Čerstvé květy nepatří jenom do kytice, skvělou práci odvedou také v jarním věnci.

Mnozí čeští floristé rádi kombinují českou tradici s moderními prvky. Mezi již tradiční symboly jara bezpochyby patří kraslice. Tyto symboly velikonočních svátků seženete přímo u výrobců v různém provedení. Kromě tradičních vyškrabávaných a barvených jsou oblíbené také děrované, které jsou k dostání nejčastěji v bílé či jemně krémové a zelenkavé barvě. Květy k jaru neodmyslitelně patří. V dekoracích se mohou doplňovat různé druhy rychlených cibulovin a časných trvalek. Vděčnou rostlinou jsou například čemeřice (Helleborus sp.) a rychlené sedmikrásky chudobky (Bellis perennis), které barevně doplní hyacinty, modřence či ladoňky.

Dekorace z řezaných květů
Pestrou jarní kyticí obdarujte někoho blízkého nebo si jí vyzdobte třeba jídelní stůl v kuchyni. Jarní květiny vám zaručeně zlepší náladu. V současné době v obchodech seženete pestrý sortiment tulipánů, narcisů a hyacintů. Ve velkoobchodech a v některých květinářstvích koupíte také řezané čemeřice, řebčíky a pryskyřníky. Na své zahradě jistě seženete větvičky třešně, výhony vrby a svídy nebo třeba stálezelenou bobkovišeň lékařskou, které kytici perfektně doplní o další zajímavé barvy a struktury. Pak už jen stačí jaro pozvat k vám domů!

FOTO: SHUTTERSTOCK

Oslava jara v podobě pestrých dekorací

Oslava jara v podobě pestrých dekorací