Praktické mulčovací materiály

Běžně probíraným tématem je použití umlčovacích materiálů. V zahradní architektuře se používají organické i minerální druhy. Některé typy svým postupným rozkladem dodávají do půdy organickou hmotu, jiné jsou zase poměrně stabilní a neovlivňují ani pH půdy. Výběr mulčovacího materiálu ovlivňuje celá řada aspektů.

Asi nejznámnějším mulčem je borka z jehličnatých dřevin.

Asi nejznámnějším mulčem je borka z jehličnatých dřevin.

Hlavní vlastností mulče je jeho propustnost pro vodu a vzduch. Zároveň udržuje půdu mírně vlhkou a zabraňuje nadměrným ztrátám vody. Dostatečně silná vrstva zmírňuje výkyvy teploty půdy. Organické mulče bývají výrazně výhřevné, proto mohou půdu spíše ještě ohřívat. Minerální drtě a kačírek zase ochlazují. Rozdíly jsou tedy markantní. Všechny materiály mají jednu společnou vlastnost, ovlivňují totiž vzcházení nových plevelů.

 

Jaký mulč vybrat

Minerální mulče se uplatňují v trvalkových záhonech, bylinkovištích a zahradách asijského stylu.

Minerální mulče se uplatňují v trvalkových záhonech, bylinkovištích a zahradách asijského stylu.

Mnozí zahradníci propagují použití mulčovací plachetky pod vlastní mulč. Plachetka je netkaná textilie a její výrobce zaručuje trvalé zabránění prorůstání plevelů, propustnost pro vodu a vzduch v obou směrech. V praxi to ovšem nemusí fungovat přesně podle tohoto vzoru. Na těžkých jílovitých půdách je lepší plachetku vynechat. Brzy se totiž nalepí na těžkou půdu a znesnadní tak výparu vody z půdy. Pokud je plachetka zakryta borkou, stejně časem zjistíte, že vzcházení plevelů rozhodně nezabrání. Tlející kůra totiž představuje dobrý materiál pro klíčení semen. Na zakrytí půdy rozhodně nepoužívejte tkané textilie, které propustnost pro vodu a plyny značně komplikují. Ve většině případů bohatě stačí kůrový mulč, štěpka nebo štěrk. Výběr materiálu ovlivňuje cena i styl zahrady. Zatímco do přírodní zahrady můžete použít štěpku, slámu nebo jemně nadrcenou posekanou trávu, do ryze okrasné zahrady zvolte raději tradiční materiály. Dobře poslouží kůra z jehličnatých dřevin nebo minerální drtě. Důležitá je také barva. Mulč zahradu doplňuje a neměl by na sebe strhávat veškerou pozornost prostřednictvím výrazné barvy, jako je tomu u barvené kůry a štěpky.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Praktické mulčovací materiály

Praktické mulčovací materiály