Ptačí budky

Budky různého provedení jsou jednou z možností, jak ptákům poskytnout úkryt a útočiště. Zvláště důležité jsou budky pro ohrožené druhy, kterých stále přibývá. Stavba takového úkrytu může i pro malé děti představovat zajímavý zážitek, při kterém se zabaví a zároveň se dozví něco nového o požadavcích některých ptačích obyvatel zahrady.

O typu ptačí budky musí rozhodnout druh ptáků, které chcete do zahrady nalákat.

O typu ptačí budky musí rozhodnout druh ptáků, které chcete do zahrady nalákat.

Pokud je vaše zahrada přátelská k různým druhům užitečných živočichů, určitě by na ní neměla chybět ptačí budka. Tu můžete vyrobit sami doma nebo ji koupit ve specializovaném obchodě. Touto tematikou se zabývá mnoho ekoobchodů, které prodávají potřeby pro přírodní zahrady. Ať zvolíte jakýkoliv přístup, mějte na paměti, že každý druh má specifické požadavky, které je třeba dopředu prostudovat. Specializované obchody by vám s tímto měly poradit. Ještě před tím, než začnete vymýšlet podobu budky, vysledujte, jaké druhy ptáků se nacházejí ve vašem okolí.

Umístění budky

Budky mohou mít různou podobu.

Budky mohou mít různou podobu.

Tyto drobné stavby poskytují živočichům útočiště a zároveň také místo pro hnízdění, což využije pouze několik málo druhů. Budku určitě dejte na klidné místo, které můžete sledovat z povzdálí. Pokud ji zavěsíte do koruny, snažte se, aby ji nemohly snadno napadnout kočky. Možnou ochranou jsou také plastové límce uvázané kolem obvodu kmene. Budky můžete umístit poblíž dřevin s plody, které dlouho drží na větvích. Poblíž budky vysaďte trvalkový záhon se semeníky, které na záhonu zůstanou přes zimu. Ptáci na vaší zahradě kromě úkrytu naleznou rovnou i potravu. Uměle přikrmujte pouze v době, kdy mají ptáci již omezenou možnost sběru přirozené potravy. Toto období nastává při silném poklesu teploty a poté, co napadne sněhová nadílka.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Ptačí budky

Ptačí budky