Řez plaménků nejen pro krásné kvetení

Rubrika: Popínavé

Široká skupina plaménků obsahuje neuvěřitelně pestrou a zajímavou škálu dřevnatících popínavých rostlin, které každého uchvátí záplavou barevných květů a mnohdy velice rychlým růstem. I u těchto vděčných rostlin musíte ale jednou ročně vzít do ruky nůžky a provést udržovací řez.

Plamének horský

Plaménky (Clematis) jsou většinou poměrně nenáročnou a vitální skupinou rostlin, které se při dobré péči zahradníkovi odmění bohatým kvetením. Mnoho zahrádkářů se do jejich řezu nežene a nechá je růst bez údržby. Takové rostliny ale časem nahromadí především ve své vnitřní struktuře velké množství odumřelých výhonů, což po několika letech nepůsobí příliš esteticky. Odumřelá hmota navíc zvyšuje hmotnost rostliny, která následně nadbytečně zatěžuje svoji oporu, po níž se pne. Řez je tedy důležitý nejen pro pěkný vzhled a dobrý zdravotní stav plaménku, ale také jím udržíte rostlinu „na uzdě“. To je důležité především u silně rostoucích druhů, jako je například plamének horský (Clematis montana). U mladých rostlin se omezte pouze na odstranění poškozených či oslabených výhonů. Udržovací řez uplatněte spíše u starších, několikaletých rostlin, které se začínají zahušťovat. Plaménky se ovšem neřežou podle stejné šablony. Odlišné druhy a kultivary mají jiný charakter růstu a kvetou často na různých typech výhonů v rozdílném období. Proto se plaménky rozdělují do tří skupin.

1. plaménky kvetoucí na loňských výhonech

Řez plaménku kvetoucího na loňských výhonech.

Udržovací řez této skupiny není nijak složitý. Druhy se řežou velice jemně. První zásah je dobré provést na jaře v době rašení, kdy jsou již zřejmé pupeny. Ostrými nůžkami je nutné každoročně vystříhat přerůstající, oslabené a poškozené výhony. Zvláštní péči věnujte vnitřní struktuře rostliny, která se u mnohých druhů časem silně zahušťuje, což vede k hromadění odumřelé hmoty. Mrtvé dřevo je třeba vystříhat, stejně tak je nutné zkracovat silně rostoucí výhony, které zbytečně svojí hmotností zatěžují konstrukci. Tyto výhony je dobré vystříhat v létě v období po odkvětu. Pokud se nechají silně rostoucí zástupci této skupiny přerůst, je možné rostliny zmladit u země na výhony dlouhé několik centimetrů. Vitální druhy jako plamének horský znovu ochotně obrazí. Zástupci: plamének horský (Clematis montana), p. alpský (C. alpina)

2. velkokvěté kultivary kvetoucí dvakrát ročně

Řez velkokvětých kultivarů kvetoucích dvakrát ročně.

Tato široká skupina vyžaduje asi nejsložitější řez ze všech skupin. Kultivary velkokvětých plaménků kvetou většinou dvakrát ročně, poprvé na loňských výhonech a podruhé na letošních letorostech. Řez se provádí koncem zimy nebo na jaře. Jako u předchozí skupiny je nutné odstranění všech poškozených a vnitřní strukturu zahušťujících výhonů. U jednotlivých výhonů je nutné vyhledat od země první nejsilnější pupeny, nad kterými se provede řez. Jednotlivé výhony budou mít po řezu odlišnou délku, umístění pupenů se totiž bude výškou lišit. U přerostlých rostlin je možné opět provést zmlazovací řez. Pokud ho nechcete dělat najednou, je možné ho rozložit do následujících let, přičemž se každý rok odstraní asi jedna třetina délky. Zástupci: plamének ‘Barbara Jackman’ , p. ‘Barbara Dibley’ , p. ‘Nelly Moser’ , p. ‘Daniel Deronda’

3. většinou malokvěté odrůdy a kultivary kvetoucí na letošních výhonech

Řez většiny malokvětých odrůd a kultivarů kvetoucích na letošních výhonech.

Tyto abnormálně vitální plaménky potěší zahradníky nejsnadnějším řezem prováděným koncem zimy a na jaře. Pokud by se tyto rostliny každý rok neseřízly, silně by přerůstaly a květy by se soustředily až na koncích výhonů. Řez se provádí nad prvními pupeny nad zemí. Při řezu výše by rostlina u země začala vyholovat a nepůsobila by příliš efektně. Opět je důležitá i likvidace výhonů zahušťujících vnitřní strukturu. Zástupci: plamének vlašský (C. viticella) a jeho kultivary, p. tangutský (C. tangutica), p. ‘Abundance’ , p. ‘Fair Rosamund’

FOTO: SHUTTERSTOCK, THINKSTOCK A PROFIMEDIA.CZ

Řez plaménků nejen pro krásné kvetení

Řez plaménků nejen pro krásné kvetení