Rostlina pro pokryv zdí i půdy

Rubrika: Popínavé

Zaujala vás výsadbová kompozice na předchozích stránkách? Jejím základem je méně obvyklá dřevina, pnoucí hortenzie.

Hortenzie řapíkatá se buď pne po stěnách, nebo vytváří půdopokryvné keře.

K nejznámějším hortenziím patří velkokvěté druhy, zajímavá je ale i popínavá hortenzie, která se botanicky správně jmenuje hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris). Ke svému růstu potřebuje mírně kyselou, lehčí půdu s dostatkem vody a humusu, na suchém místě se jí trvale dařit nebude. Nejlépe prospívá v polostínu, ale vypořádá se i se stinným stanovištěm, kde ale výrazně méně pokvete.

Celoročně krásná

Hortenzie řapíkatá je opadavá rostlina a každoročně tvoří nové výhonky. Kontrast mezi novými svěže zelenými lesklými lístky a světlehnědou barvou kůry výhonů je velmi výrazný. Kvete vždy bíle a jemně přitom voní. Plochá květenství tvoří množství nenápadných kvítků, které jsou nahloučeny ve středu, a výrazné sterilní květy, které kraj květenství vroubí. V našich podmínkách spolehlivě přečkává zimu, a pokud výhony namrznou, bez problémů obrážejí z níže postavených pupenů. V období zimního klidu vynikne kůra výhonů a jejich stavba, a proto je tento druh hortenzie okrasný po celý rok.

Raději s oporou

Hortenzie řapíkatá je opadavá rostlina a každoročně tvoří nové výhonky.

Popínavá hortenzie sice není vybavena ovíjivými výhonky, ale patří mezi takzvané samonosné druhy, které nutně nepotřebují konstrukci, jako třeba vistárie. K podkladu se tyto rostliny přichytí kořínky a vedle hortenzie do této skupiny patří ještě břečťan, loubinec nebo trubač. Hortenzie roste dost pomalu, ale je poměrně košatá, a proto hrozí, že se za větru či vlastní vahou odtrhne od stěny, u které roste. Pojistěte se proti tomu nějakou lehkou konstrukcí, ke které můžete starší košaté keře přivázat, v nouzi postačí i obyčejné skobičky s provázkem. Tento druh hortenzie se obvykle využívá k popnutí zdí a stěn domů. Může ale vytvářet také půdopokryvné keře, které zakryjí prázdná nebo nevzhledná místa na zahradě.

Množení

Nejsnadněji se hortenzie řapíkatá množí polovyzrálými řízky, které se odebírají v létě (červen–srpen). Stačí je zasadit do pařeniště a nechat je tam s lehkým zimním krytem až do jara následujícího roku, kdy se přesadí na nové stanoviště.

Pět plus pro hortenzii

  • roste pomalu
  • nestříhá se a netvaruje
  • spolehlivě přezimuje
  • krásně kvete
  • její květy jemně voní

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Rostlina pro pokryv zdí i půdy

Rostlina pro pokryv zdí i půdy