Rostliny do nepohody – rozchodníky

Při stále větším pracovním vytížení řešíme otázku, zda máme na zahradu ještě vůbec čas. Ano, čas určitě máme a zahrada je dobrou možností, jak si odpočinout po náročném dni, ale je nutné při jejím plánování zohlednit náš problém právě s časem. Pokud nemůžete každý den své zahradě věnovat nějakou tu chviličku, což může být problém hlavně v horkém létě, přizpůsobte této situaci koncept zahrady i výběr rostlin. Skvělým pomocníkem mohou být suchovzdorné rozchodníky, které si poradí i s extrémním stanovištěm.

Rozchodníky se perfektně hodí jako náhrada trávníku na suchá stanoviště.

Rozchodníky se perfektně hodí jako náhrada trávníku na suchá stanoviště.

Rozchodníky nejsou na zahradnickém trhu rozhodně žádnou novinku, naše babičky je označovaly pojmem zelíčko, se kterým se dnes můžeme setkat u starších generací prakticky dodnes. Rod čítající na několik stovek druhů se nám do paměti vryl spíše jako drobné rostlinky dosahující sotva několik centimetrů, ale není tomu tak úplně pravda. Ačkoliv mnoho druhů a odrůd představuje nízké půdopokryvné rostliny, které rádi používáme na suchých stanovištích s extrémními podmínkami jako náhradu trávníku a především na ozelenění střech, najdeme zde i druhy dorůstající výšky okolo půl metru. Řeč je o rozchodníku nachovém (Sedum telephium) a jeho dosti podobném kolegovi, rozchodníku nádherném (S. spectabile). Obě rostliny před mnoha lety získaly nový latinský název, tedy Hylotelephium, pod kterým jsou často prodávány. Tyto druhy se perfektně hodí do prérijních trvalkových záhonů, ve kterých vyniknou jejich atraktivní květy v kombinaci s dalšími trvalkami a okrasnými trávami. Květenství se navíc skvěle hodí k řezu, proto je objevíte na květinové burze i v květinářstvích.

Malé ale za to odolné

Extrémní stanoviště s malou vrstvou půdy, nedostatkem vody a s intenzivním slunečním zářením? To pro rozchodníky neznamená vůbec žádnou překážku. Především nízké druhy a jejich odrůdy se skvěle uplatňují všude tam, kde nemůžeme vytvořit kvalitní půdní podloží pro výsadbu náročnějších rostlin.

Přehled nízkých druhů

Sedum acre – rozchodník ostrý

  1. album – rozchodník bílý
  2. sexangulare – rozchodník šestiřadý
  3. rupestre – rozchodník suchomilný
  4. sarmentosum – rozchodník šlahounovitý
  5. reflexum – rozchodník skalní
  6. spurium – rozchodník pochybný
  7. kamtschaticum – rozchodník kamčatský

FOTO: SHUTTERSTOCK

Rostliny do nepohody – rozchodníky

Rostliny do nepohody – rozchodníky