Co dělat v červnu
– Vyvazujte rajčata a papriky
– Zaštipujte skleníkové i venkovní okurky
– Odstraňujte semeníky cibulovin
– Přihnojujte hořčíkem stálezelené dřeviny a jehličnany
– Zalévejte na jaře vysazený živý plot
– Po ujmutí začněte přihnojovat balkonovky
– Instalujte stínění do skleníku
– Sundejte okna z pařenišť
– Průběžně vysévejte zeleninu pro letní výsadbu
– Chraňte netkanou textilií mrkev a pór před náletem škůdců
– Denně kontrolujte a sklízejte jahody
– K tyčkovým rajčatům dejte opory a začněte s vyštipováním
– Vysévejte dvouletky – chejr, pomněnky, hvozdíky a sedmikrásky
– Vyštipujte rododendrony
– Prostříhejte a tvarujte odkvetlé keře
– Proveďte probírku plodů ovocných stromů
– Sečte kvetoucí louky
– Kontrolujte a chraňte rostliny před mšicemi
– Vysévejte fazolky i kedlubny a saláty pro podzimní sklizeň
– Přesazujte pór a letní salát z jarních výsevů
– Rybíz a muchovník přikryjte sítěmi proti ptactvu
– Chraňte mladé jiřinky před slimáky
– Nezapomeňte na výsev dvouletek, jako jsou chejr, pomněnky, hvozníky a macešky
– Pravidelně zalévejte a sečte trávník
– Tvarujte živé ploty i předělové dřeviny v zahradě
– Dokončete přesazování pokojových rostlin
-
Trvalky do sucha
Stále žádanější jsou trvalky, které si poradí s horkými léty a omezeným množstvím vody. Tyto rostliny nejčastěji pocházejí ze sušších…
-
Jak správně osázet truhlíky
Výsadba květin do truhlíků má svá pravidla. Pokud je budete dodržovat, rostlinám neuškodíte. Po nákupu je dobré nechat sazenice takzvaně…
-
Oblíbené letní macešky
V posledních letech přicházejí do módy takzvané letní macešky, které vydrží daleko déle než obyčejné. Čím to je? Klasické macešky kvetoucí…
-
Správné jednocení
Jednocení, které zajišťuje dostatečný životní prostor vysévané zelenině, provádějte i v červnu. Platí to například pro okurky, u polních se ponechává…
-
Rozrazil pro vápenité půdy
Rozrazil rakouský (Veronica austriaca) patří k časně kvetoucím trvalkám. Dorůstá do výšky kolem čtyřiceti centimetrů a má nádherné, sytě modré květy…
-
Osejte znova záhony
Na konci jara se začíná sklízet první zelenina, například saláty, kedlubny a také ředkvičky. Protože půda by nikdy neměla zůstal…
-
Trávník a horka
Pokud panuje horké počasí s teplotami nad třicet stupňů, je třeba trávník nejen pravidelně zalévat, ale také chladit, aby mu neodumřely…
-
Ošetřete růže proti padlí
Náchylné odrůdy růží mohou být už napadeny padlím. Zasáhnout proti němu můžete i preventivně přípravkem Bioton, který posiluje jejich přirozenou…
-
Přilákejte užitečný hmyz
Hmyz do zahrady můžete nalákat řadou pro něj atraktivních rostlin. Z dřevin mezi ně patří například komule Davidova, meruzalka krvavá, lýkovec…
-
Ochrana třešní
Dozrávající třešně lákají ptáky, hlavně špačky. Nejspolehlivěji je ochráníte sítí, které jde ale použít jen u malých stromků. U vysokých…
-
Zasejte řepu
Červená nebo také salátová řepa se velmi snadno pěstuje, nové odrůdy s malými bulvami jako ´Pablo F1´ sklízíte už po…
-
Dýně na kompost nepatří
Dýně jsou náročné na vodu i živiny – na kompost, kde se jich nachází nejvíce, je ale nevysazujte. Přehnojená půda…
-
Mulčování drobného ovoce
Devadesát procent kořenového systému drobného ovoce se nachází v hloubce do dvaceti pěti centimetrů pod povrchem půdy. Záhon se proto…
-
Na šlahouny s nůžkami
Někdo postranní šlahouny jahod odštipuje prsty nebo vytrhává, nejlepší je ale používat nůžky. Zvlášť u starších rostlin, kde srdéčko vystupuje…
-
Výživa pro cibuloviny
Odkvétající cibuloviny je třeba přihnojit a zalévat, jen tak založí květy pro příští sezonu. Živiny jim dodávejte ideálně ve dvoutýdenních…
-
Košťáloviny potřebují péči
V době intenzivního růstu potřebují košťáloviny hodně živin a také vody. Proto půdu udržujte kyprou, aby se do ní zálivka…
-
Jedlá a krásná lichořeřišnice
Lichořeřišnice je krásná a jedlá letnička s širokým využitím. Barevné květy se hodí nejen jako ozdoba salátů, poupata se dají…
-
Černý bambus
Listoklasec černý (Phyllostachys nigra) má první rok stébla olivová, druhý skvrnitá a teprve třetí rokem se změní na leskle černá.…
-
Kukuřice potřebuje teplo
Kukuřice cukrová je vhodná pro pěstování na zahradě. Aby vytvořila palice, potřebuje teplo a dostatek živin. Velice mělce koření, proto…
-
Třešně, nebo višně?
Třešně se doporučuje pěstovat pouze v teplejších oblastech s nižší nadmořskou výšku. Pokud je u vás chladněji, raději zvolte méně…
-
Řez slivoní, třešní, meruněk a broskvoní
Mnozí zahrádkáři si nevědí rady s řezem slivoní, třešní, broskvoní a meruněk. Často při něm proto dochází k opakovaným chybám,…
-
8 tipů na netradiční osazení truhlíků
Petúnie, pelargonie a fuchsie zůstávají stále klasikou při osazování truhlíků, s níž se na balkonech setkáte nejčastěji. Jde o známé…
-
Pěstování mrkve a petržele. Je to snadné, ale…
Pěstování mrkve a petržele je poměrně jednoduché, vystačíte si se správně založeným záhonem. Přesto čas od času nejsou zahradníci s…
-
Řez révy vinné
Stejně jako všechny ovocné dřeviny má i réva svůj specifický řez. Pokud je prováděn správně, promítne se do bohaté sklizně.…
-
Pěstování brambor v trávě
Brambory je možné pěstovat i jinak než zažitým způsobem, a to v posečené trávě. Tato téměř zapomenutá technologie pěstování je…
-
Zahradní software
Toužíte po krásné zahradě? Tak přestaňte snít a rovnou si ji naplánujte. Vhodně zvolený počítačový program převede vaše sny a…