Venkovní posezení

V uspěchané době mnohdy zapomínáme na odpočinek. Přitom zahrada je k relaxaci na čerstvém vzduchu přímo stvořena. Na jednom pozemku přitom můžete mít vytvořeno hned několik odpočinkových míst. Kromě terasy a zahradního altánu mají své kouzlo relaxační koutky pod vzrostlými stromy nebo si odpočiňte na bylinkovém nábytku ukrytém v klidné části zahrady.

Posezení na zahradě může mít různé podoby.

Posezení na zahradě může mít různé podoby.

K odpočinku se kromě tradičního zahradního nábytku hodí také pohodlná lehátka, houpačky a v poslední době oblíbené závěsné pytle spolu s houpacími sítěmi. Zvláště poslední dva typy můžete snadno odvázat a přesunout je na jiné vhodnější místo. Jaký typ posezení zvolíte, záleží plně na vás, na stylu zahrady a také na finančních prostředcích, které do relaxace investujete. Důležitým faktorem je také způsob údržby. Zatímco houpací pytel nebo síť jednou za čas vyperete nebo ošetříte doporučeným přípravkem, péče o dřevo je již v mnoha ohledech náročnější.

Při tvorbě odpočinkových koutků na zahradě se také můžete inspirovat prvky používanými ve středověku. Ty osloví především pěstitele aromatických rostlin a bylinek. Příkladem je drnová lavička, kterou ve středověku používaly hradní paní ve svých malých zahradách uzavřených za hradbami. Sedací plochu přitom porůstaly poléhavé druhy rostlin, které při mírném poškození například při sezení začaly uvolňovat příjemnou vůni. Dříve se k tomuto účelu používal heřmánek. Vhodné jsou také poléhavé druhy mateřídoušek, které si hravě poradí se zátěží.

Umístění posezení záleží hlavně na tom, jakým způsobem toto místo budete používat. Posezení spojené s letní kuchyní by mělo být dobře dostupné z domu. Poblíž terasy určené na letní grilování by měl být poblíž například záhon s vlastními bylinkami. Zcela odlišný přístup vyžaduje komorní posezení, kam si budete chodit číst knihy. V tomto případě je na místě klidné odlehlé místo s mírným stínem, který oceníte během horkých letních dnů.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Vybíráte zahradní nábytek? Širokou nabídku a skvělé ceny naleznete na www.give.cz/zahradni-nabytek

 

Uložit

Uložit

Venkovní posezení