Vypěstujte si doma aloe

Zdravý životní styl a touha po pěstování léčivých rostlin je důvodem, proč bychom si měly doma v květináči vypěstovat jednu z nejoblíbenějších rostlin nazývanou aloe pravá (Aloe vera). V listech této léčivé rostliny objevíte všestranně využitelný gel, který dodá péči vaší pokožce, perfektně doplní přírodní mýdla nebo vám pomůže při zažívacích potížích.

Gel z aloe si můžete vyrobit i vy sami.

Gel z aloe si můžete vyrobit i vy sami.

Pro aloe je typická přízemní růžice tmavě zelených mírně výběžkatých listů. I s květenství m dosahuje výšky okolo jednoho metru. V domácích podmínkách se pěstuje především pro svůj typicky sukulentní vzhled. Daří se jí na světlém místě v substrátu doplněném přídavkem písku. V létě ji můžete pěstovat na balkoně nebo terase. Aloe nesnáší dlouhodobé zamokření, proto ji zalévejte opravdu s mírou. Zimní období dobře snese na chladnějším a světlém místě.

Léčivé účinky

Aloe patří mezi celosvětově oblíbené rostliny.

Aloe patří mezi celosvětově oblíbené rostliny.

Ve specializovaných prodejnách s doplňky stravy seženete nejčastěji gel nebo šťávu. Gelem lze pomazávat suchou a popálenou pokožku. Hojivé účinky má díky svým dezinfekčním a regeneračním schopnostem. Gel si můžete vyrobit i sami doma, postačí vám několik čistých listů a kokosový olej. Výtažky z aloe ovšem nepodporují pouze hojení pokožky. Doporučují se užívat také při zažívacích potížích nebo při léčbě žaludečních vředů. Aloe se zcela běžně používá při komerční výrobě kosmetiky. Pokud patříte mezi nadšence a některé kosmetické přípravky si vyrábíte doma, zkuste aloe přidat třeba do tělových krémů, krému na holení nebo do přírodního mýdla.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Vypěstujte si doma aloe

Vypěstujte si doma aloe