Září na zahradě

Devátý měsíc v roce pro většinu zahrádkářů znamená obrovský zlom v práci na zahradě, protože s sebou zároveň přináší přelom léta a podzimu. Každý z nás touto dobou neví, do čeho se dřív pustit. Na zahradě dozrává zelenina, postupně se sklízejí zralá jablka, v bylinkovišti ještě stíhají dorůstat v létě sklizené bylinky a už se zase chystáme do nových výsadeb cibulovin a dvouletek. Tak hurá do práce!

Za celoroční péči se vám stromy odvděčí bohatou sklizní.

Za celoroční péči se vám stromy odvděčí bohatou sklizní.

Sklizeň plodů ovoce a zeleniny patří k jakýmsi odměnám za naši intenzivní péči trvající již od časného jara, kdy jsme s úzkostlivostí dohlíželi na první semenáčky zeleniny ve skleníku. Nyní je perfektní doba na zpracování úrody. Kromě klasických zavařenin se pusťte také do výroby polévkové zeleninové směsi, pečeného čaje určeného pro klidné chvíle v zimě nebo do přípravy zeleniny pro zmrazení. Září je stejně tak dobré pro sklizeň bylinek, které ještě stihly obrůst novými výhony a listy. Pokud pěstujete letničky z vlastních semen, pusťte se do sběru zralých semeníků.

Zpracování organické hmoty a příprava záhonů

V září se věnujeme zpracování sklizně.

V září se věnujeme zpracování sklizně.

Přelom léta a podzimu je také bohatý na zásobu organické hmoty, kterou sklidíte při rušení zeleninových záhonů. Tato hmota perfektně doplní váš kompost. Pokud ho nemáte, určitě si ho někde ve volném koutku zahrady založte. Na podzim ještě přijde spadané listí a mnoho jiných darů přírody, která kompost doplní o důležité živiny. V září zahradnická sezona rozhodně nekončí, stále je totiž čas na výsev některých druhů listové zeleniny. Dobrým příkladem je například špenát, který ještě stihnete sklidit.

Péče o trávník

Září je výborným obdobím pro péči o trávník. Kromě klasické seče rozhodně nezapomeňte na vertikutaci, která se postará o prořez travního drnu, částečnou likvidaci mechu a plevelů. Vertikální nože poruší zhutněný půdní povrch, který bude více přístupný pro vzduch, vodu a v ní rozpuštěné živiny. Po vertikutaci trávník pohnojte nejlépe trávníkovým dlouhodobě působícím hnojivem. Máme na výběr také ekologicky šetrná hnojiva obohacená organickou hmotou. Pokud trávník od výsadeb neodděluje obrubník, obrýpněte okraje ostrým rýčem.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Září na zahradě

Září na zahradě