Zázračný heřmánek

Spolehlivě čistí krev, rychle hojí záněty, uklidňuje nervy a nádherně voní. To není rozhodně vše, co dokáže zázračná, až 80 centimetrů vysoká, jednoletá bylina, heřmánek pravý. Málokdo by tuto čarovnou rostlinu z okrajů cest, polí a luk neznal. Z této rostliny si hravě připravíte mast s bambuckým máslem, obklad na popáleniny nebo třeba voňavý čaj proti zánětu močových cest i proti nachlazení.

Heřmánek se dobře kombinuje s různými bylinami, chuťově je ovšem poměrně výrazný.

Heřmánek se dobře kombinuje s různými bylinami, chuťově je ovšem poměrně výrazný.

Heřmánek měly v oblibě již naše prababičky, které ho měly stále v zásobě. Rozhodně má smysl si touto rostlinou vybavit svojí domácí lékárničky, spektrum její účinnosti je opravdu obdivuhodné. Květy se dají zpracovat v čerstvém i sušeném stavu, vždy je ovšem sbírejte plně rozkvetlé na neznečištěném stanovišti. Před pár lety to s heřmánkem ve volné přírodě nevypadalo vůbec dobře. Herbicidy hubící polní plevele kosily i tento druh, ale naštěstí se dnes opět vrací na svá původní stanoviště. Pokud nechcete spoléhat na sběr v přírodě, zkuste si heřmánek vypěstovat na své zahradě. Osivo seženete ve volné přírodě nebo ve specializovaných obchodech zaměřených na léčivé druhy. Vysévejte vždy na podzim od září. Semínka jsou opravdu jemná, proto je nezakrývejte zeminou. Mladé rostlinky na světle klíčí poměrně spolehlivě i rychle.

Žlutobílý zázrak

Pokud se nechcete vydat na sběr vonných kvítků do přírody, zkuste vlastní výsev na zahradě.

Pokud se nechcete vydat na sběr vonných kvítků do přírody, zkuste vlastní výsev na zahradě.

Heřmánkový čaj zná opravdu každý. Bylinný nálev se může skládat pouze z květů heřmánku nebo ho lze kombinovat s dalšími druhy. Hravě si vyrobíte směs proti nachlazení, na čištění krve či na jarní únavu, ale i čaj potlačující zánět močových cest. Heřmánková mast zase zahojí praskliny a popáleniny. Nasbírané kvítky sušte na tmavém a dobře větraném místě. K tomuto účelu se perfektně hodí závěsné sušáky na bylinky. Pro milovníky lučního kvítí máme skvělou zprávu – heřmánek krásně doplní i kytici z letních polních květů!

FOTO: SHUTTERSTOCK

Zázračný heřmánek

Zázračný heřmánek