Celoroční krása, borovice kleč

Při návštěvě českých i jiných evropských hor vás jistě zaujala nízká keřovitě rostoucí borovice, která se vyskytuje nad horní hranicí lesa. Jedná se o neuvěřitelně skromnou borovici kleč (Pinus mugo), kosodřevinu, která zpevňuje i příkré svahy a v horských oblastech tak výrazně snižuje riziko eroze a lavin. Tento skromný jehličnan si již v minulosti našel cestu do našich zahrad, kde vynikne pestrá škála zajímavých kultivarů.

Borovice kleč se hodí i do malých zahrad.

Borovice kleč se hodí i do malých zahrad.

Velkou výhodou borovice kleče je její plasticita, co se podmínek týče. Vyhovuje jí slunné a vysýchavé stanoviště stejně dobře jako podmáčená půda s obsahem rašeliny. Daří se jí na slunci či polostínu, kultivary se zlatými jehlicemi jsou na světlo náročnější než ty se zelenými. Kleče se perfektně hodí do malých zahrad, rostou totiž velice pomalu. Na trhu seženete kultivary drobného vzrůstu, které se obzvláště hodí do skalek či nádob.

Stálezelená krása
Hlavními důvody výsadby kleče jsou malý vzrůst, pomalý růst, schopnost zpevňovat svahy a také stálezelené jehlice. Právě stálezelený efekt je důležitý hlavně pro zahrady efektní po celý rok. Kromě skalek tuto borovici rádi vysazujeme do vřesovišť, rašelinišť, menších nádob, na střešní zahrady nebo na problematická stanoviště. Většina klečí má během roku tmavě zelené jehlice, jejichž odstín se již nemění. Výjimkou je Pinus mugo ´Winter Gold´, která v zimě zlátne. Právě pro tuto vlastnost ji rádi využívají zahradní architekti. Kromě této na trhu seženete kultivary Pumilio, Mops, Gnom, Kobold, Kissen, Echinoformis, Golden Glow, Hesse, Laurin, Trompenburg nebo třeba Ophir. Kleč snáší dobře také tvarování, které se provádí opatrným zaštipováním nových koncových výhonů. Keř je potom kompaktní a zahuštěný. Kromě klasických keřových forem seženete i roubovance na kmínku.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Celoroční krása, borovice kleč