Co dělat v srpnu

Rubrika: Kalendář

Druhá brokolice

Po odříznutí hlavní růžice rostlina vytvoří v paždí listů další postranní růžičky.

Brokolice má tu výhodu, že ji lze jako jediný druh brukvovité zeleniny sklízet opakovaně. Po odříznutí hlavní růžice rostlina vytvoří v paždí listů další postranní růžičky. Ty jsou sice menší, ale bývá jich zase víc. Je však nutné, aby byly rostliny silné a v dobré kondici. Okousané od běláska nebo se žlutými listy je lepší vyhodit a na jejich místo vysít například špenát.

Kompostování trávy

Trávník se v létě seče prakticky každý týden, a proto tvoří posečená tráva většinu organického materiálu, který je určen pro kompostování. Nadrobno posečené kousky se ale slehnou, nedostane se mezi ně vzduch, který je pro kompostování nezbytný, a tráva začne hnít. Vždy se proto snažte trávu promíchat s dalším organickým odpadem – větvičkami, listím, zbytky z kuchyně nebo podestýlkou. Je potřeba také trávu trochu rozházet, aby se do kompostu nedostala hutná masa ze sběrného koše sekačky.

Bylinky v půlce léta

Ve vrcholném létě se snažte bylinky sklízet v té nejlepší kvalitě – tedy za slunného dopoledne, kdy je obsah jejich účinných látek nejvyšší. I když už máte dost nasušeno do vlastní kuchyně i pro známé, střihem se postarejte o pěkný tvar a dobrou kondici bylinek. Sestřihněte především vytrvalé druhy, jako je tymián, šalvěj, vytrvalá saturejka, levandule nebo rozmarýn. Keříky pak budou pěkně husté a narostou na nich mladé čerstvé výhonky. Střihem se ubráníte vyholeným ošklivým prutům.

Pravidelná sklizeň

Pro nakládačky a cukety platí, že je musíte sklízet často.

Pro nakládačky a cukety platí, že je musíte sklízet často. Pokud zapomenete, rostlina nasměruje energii do růstu plodů a tvorby semen a nebude zakládat další květy. Její cíl jsou dozrálá semena, kterými by se rozmnožila. Zahrádkářův cíl je opačný – sklizní ji vlastně nutí zakládat stále nové a nové plody. Přirozenou podmínkou je dobrý zdravotní stav. Při sklizni okurek a dýní proto kontrolujte také porost a průběžně ho čistěte od suchých listů.

Nezapomeňte na pelargonie

V srpnu jsou pelargonie v nejlepší kondici. Máte-li světlý chladný sklep, kde mohou přečkat zimu, určitě si je namnožte. Řízky nemusíte sázet do substrátu, zakoření i ve vodě. Kořínky se objeví za dva týdny a založí se v paždí listu. Řízek tedy musí mít špičku (říká se mu také vrcholový řízek) a končit musí vždy pod listovým uzlem (nodem). Jakmile se kořínky objeví, zasaďte sazeničky do malých květináčků se substrátem.

Po sklizni

Stromy peckovin je třeba po sklizni prohlédnout, odříznout polámané větve.

Stromy peckovin je třeba po sklizni prohlédnout, odříznout polámané větve, případně ošetřit stromovým balzámem. Odstraňte také zapomenuté nebo shnilé plody z koruny, aby se v budoucnu nestaly zdrojem infekce. V létě rovněž zlikvidujte nadbytečné větve, výhony meruněk zkraťte o polovinu až dvě třetiny. Plochy větší než čtvereční centimetr zamázněte stromovým balzámem, zabráníte tak zbytečnému vysušování mízy za teplého či větrného počasí. Jelikož peckoviny plodí na jednoletém dřevě, měl by řez směřovat k tomu, aby měl stromek vždy dost mladých výhonů.

Na nové místo

Na záhonech nyní najdete spoustu samovolně vysemeněných rostlin, jako například lupinu vlčí bob, proskurník nebo náprstník. Projděte zahradu a vyberte jim nové místo, kde napřesrok vykvetou. Přesadíte-li je za chladnějšího podmračeného dne „ze země do země“, ujmou se velice snadno. Nezapomeňte ale rostliny v prvních dvou týdnech několikrát zalít. V této době se přesazují také pivoňky. Pro ně zvolte a připravte nové místo hodně pečlivě, přesazování totiž snášejí poměrně špatně. Bylinné zahradní pivoňky nikdy nesázejte hluboko, pupeny na kořenovém krčku by měly být těsně pod povrchem půdy.

Technika do jezírek

Ačkoliv mají zahradní jezírka schopnost samovolného přírodního čištění, není tento proces všemocný a kvalitě vody je nutné k perfektní kondici pomoci. Tak jako u bazénů je základem kvalitní filtrace. Její výběr se odvíjí od objemu vodní plochy, přičemž některé jsou schopny zbavit vodu nečistot velkých až osm milimetrů. Aby voda v jezírku nezelenala a byla stále průzračná, je nutné zamezit řasám v jejich bujení. K tomu ideálně poslouží UV-C přístroje, které díky záření likvidují zárodky řas. Máte-li v jezírku vysazené ryby, musíte jim zajistit dostatečný přísun čerstvého vzduchu. Provzdušňovací čerpadlo přitom nemusí svým vzhledem rušit celkový dojem z přírodního jezírka. V některých hobbymarketech jsou totiž k dostání provzdušňovače, které vypadají jako přírodní kámen.

Koukejte k sousedům

V polovině prázdnin se trvalkové záhony nacházejí v plné kráse.

V polovině prázdnin se trvalkové záhony nacházejí v plné kráse. Proto je neškodí trochu přihnojit a pravidelně zalévat ke kořenům. Pravidelná kontrola jim zajistí dobrý zdravotní stav. Při procházkách se inspirujte okolními zahradami, čím byste mohli vlastní trvalkovou kolekci doplnit. Vybírání „přes plot“ je výhodnější než listování katalogem – na místě totiž hned vidíte, jak rostlina vypadá, a máte také zajištěno, že jí bude vyhovovat místní klima. Katalogové fotky jsou totiž často nafoceny ve skleníku nebo v destinacích, které se od reálných českých podmínek výrazně liší. Detaily květů bývají také matoucí, co se týče jejich opravdové velikosti a barevnosti. V létě navíc na zahradách narazíte na majitele, kteří se rádi svými výpěstky pochlubí, případně vám některé na podzim rádi odkopnou.

Pro příští jaro

Pokud pěstujete také ozimou cibuli, je čas na její výsev. Ozimá cibule se nejčastěji využívá jako jarní naťová cibulka; co nespotřebujete na jaře, sklidíte počátkem léta, v červnu. Ozimou cibuli vysévejte třeba na místo po zrušeném jahodišti, sklizených letních košťálovinách nebo raných bramborách. Na rozdíl od jarních výsevů v létě vysetou cibuli vždy zalévejte. Výsev ozimých odrůd byste měli ukončit v první dekádě září. Do zimy by měly rostlinky dorůst síly krčku asi půl centimetru. Výnosná ozimá odrůda ‘Hiberna’ má velkou kulovitou až mírně ploše kulovitou cibuli a středně silný krček. Velice dobře přezimuje odrůda ‘Augusta’. Díky krátké vegetační době je vhodná zejména k nejranější sklizni nazeleno a pro velmi ranou sklizeň čerstvé cibule.

Trávník v horkém létě

Údržba trávníku by měla být pravidelná, průběžná a přiměřená.

Při péči o trávník je nejlepší dodržovat poměrně jednoduchá pravidla. Údržba by měla být pravidelná, průběžná a přiměřená. Snažte se zalévat ho pravidelně a většími dávkami vody v delších časových intervalech – jen tak bude mít silné hluboké kořeny. A nezapomeňte na přihnojování. Sečení trávy je běžná rutina, která může i omrzet. Nikdy se ale nesnažte vytvořit si rezervu tak, že trávník posečete úplně nakrátko s cílem si jednu seč ušetřit. Obnažené kořenové krčky totiž zůstanou vystaveny slunci, a když bude příliš pálit, rychle zaschnou a váš trávník nespasí ani hojná zálivka. To platí zvlášť pro čas dovolených.

Zářivé montbrécie

Tyto „malé mečíky“ mají řadu výhod. Pěstují se snadněji než jejich nápadní příbuzní, přesto jsou jejich květy díky svítivé barvě nepřehlédnutelné. Prakticky je nenapadají tradiční a úporní škůdci mečíků – třásněnky, nemusejí se tedy ošetřovat insekticidy. Jsou nižší a nevyvracejí se, proto se hodí i do smíšených trvalkových záhonů a nepotřebují oporu. Další jejich výhodou je univerzální využití; hodí se i na přírodně laděné zahrady, kde by pompézní zjev mečíků vypadal nepatřičně. Posledním plusem jsou jejich hlízky, které se nemusejí každoročně vyrývat ze země a mohou zde zůstat přes zimu podobně jako narcisy a tulipány. Jelikož montbrécie vytvářejí hodně dceřiných hlízek, tvoří později pěkné trsy. Vysazujte je do lehčí propustné půdy na slunné stanoviště a přes zimu je přikryjte lehkým krytem.

Pro podzimní sklizeň

Pěstujete-li košťáloviny pro podzimní uskladnění, ohlídejte si jejich zdravotní stav.

Pěstujete-li košťáloviny pro podzimní uskladnění, ohlídejte si jejich zdravotní stav. Každé napadení snižuje kvalitu zeleniny, kterou pak nebude možné uložit do sklepa. Pečlivě prohlížejte spodní stranu listů a likvidujte vajíčka i mladé housenky běláska a můry zelné. Zalévat se snažte přiměřeně, abyste se vyhnuli praskání bulev a hlávek. Taková zelenina je sice poživatelná, ale nelze ji samozřejmě uskladnit.

Po luskovinách

Po sklizni hrášku a fazolek vysejte na uvolněné záhony listovou zeleninu s krátkou dobou pěstování. Půdu s dobrou strukturou a dostatkem dusíku, který se do půdy dostal díky symbiotickým hlízkovým bakteriím, můžete využít také pro založení jahodiště nebo jako záhonek pro výsev či dopěstování dvouletek.

Napadené letničky

U letniček se často jejich zdravotní stav nijak neřeší, protože se na ně všichni dívají jen jako na zboží na jedno použití. Ale u druhů, které by měly vydržet kvést až do mrazů, je podobný přístup na škodu. Gazánie, hledíky nebo vyobrazené cínie za trochu péče rozhodně stojí. Podobné napadení svědčí buď o špatně vybraném místě s minimem slunce, o příliš husté výsadbě, nebo o již napadené sadbě. Vyplatí se tedy alespoň občasná kontrola vysazených rostlin ve fázi nasazování poupat. Když na květinách objevíte šedé nebo hnědé skvrny, ošetřete je fungicidem, třeba Baycor nebo Dithane. Ošetření vždy minimálně jednou, lépe dvakrát zopakujte po 10 až 14 dnech.

Poznámky zahrádkáře

  • Záhony po sklizené zelenině připravte pro další pěstování.
  • Sestřihněte a přihnojte letničky v truhlících.
  • Okopejte a přihnojte pozdní košťáloviny.
  • Kompost v ohrádce za horkých dní občas zalijte.
  • Podpírejte větve ovocných stromů.
  • Odplozené keře drobného ovoce lehce okopejte a přihnojte kompostem.
  • Vyčistěte jahodiště, případně připravte místo pro založení nového.
  • Průběžně kontrolujte a přihnojujte letněné pokojovky.
  • Hlídejte zdravotní stav plodové zeleniny a proti případným chorobám zasáhněte včas.
  • Přesazujte pekingské zelí.
  • Vysévejte ředkvičky, ozimou cibuli a listovou zeleninu včetně špenátu.

FOTO: THINKSTOCK, SHUTTERSTOCK, PROFIMEDIA.CZ A ARCHIV REDAKCE

Co dělat v srpnu

Co dělat v srpnu