Květen v zahradě

Rubrika: Kalendář

Skalky a skalničky

Ve druhé polovině jara kvete naprostá většina skalniček.

Ve druhé polovině jara kvete naprostá většina skalniček.

Ve druhé polovině jara kvete naprostá většina skalniček. Pokud plánujete založení skalky, je teď ta správná doba navštívit skalničkářskou výstavu, na níž získáte lepší představu o dostupném sortimentu rostlin. Nejenže si na takové akci můžete většinu rostlinek koupit, ale narazíte i na spoustu ochotných a zasvěcených pěstitelů, kteří vám rádi pomohou s jejich výběrem.

Množíme fialky

V domácnostech často pěstované africké neboli kapské fialky (Saintpaulia) za pár let vytvoří husté trsy, které si v květináči konkurují a prakticky přestanou kvést. Je tedy potřeba je oddělit a jednotlivé části vysadit zvlášť. Pozor ale, zemina by měla být spíš lehčí a s vyšším podílem písku. Vzácnější odrůdy si můžete namnožit i za pomoci listových řízků. Není to těžké, květináček se zapíchnutým odděleným listem by ale neměl nikdy vyschnout a je vhodné ho chránit perforovaným mikrotenovým sáčkem.

Nezapomeňte na sazenice!

Všechno, co jste během jara vysadili, neustále kontrolujte, a zvláště stromky pravidelně
zalévejte, přestože není příliš teplé počasí. Hrozbou pro nově vysazené rostliny je totiž i vítr, který zvyšuje odpar.

Přihnojte jehličnany

V květnu přihnojte jehličnany.

V květnu přihnojte jehličnany.

Pro nenápadné jehličnany, které v zahradě často ani nevnímáte, nastává ve druhé polovině jara období intenzivního růstu. V této době potřebují dostatek dobře přístupných živin, aby nové přírůstky svěže zelených jehlic byly silné a zdravé. Máte-li na zahradě více jehličnanů, vyplatí se vám specializované hnojivo pro konifery, které obsahuje vyšší podíl draslíku a udržuje pH půdy v lehce kyselém pásmu. Pokud máte jen jeden dva exempláře, vystačíte si s jakýmkoli plným hnojivem. Čerstvě vysazené jehličnany nebo konifery vysazené na sušších místech je potřeba občas pořádně zalít – hnojení bez dostatečné zálivky dřevinám spíše uškodí, než prospěje.

Medvědí česnek

V poslední době se stává hitem jarní kuchyně. Uplatní se v ní i nať česneku medvědího (Allium ursinum), který má rád kyprou humózní a vlhkou půdu v polostínu a vyskytuje se často jako podrost v listnatých lužních lesích. Na zahrádce poroste nejlépe v trsech, vysaďte proto třeba dvacet cibulek najednou. Termín výsadby je ve druhé polovině sezony, tedy zhruba od srpna do října. Pozor ale, místo před výsadbou rozhodně nehnojte, cibuloviny to nemají rády.

Hnojení trávníku

Na jaře rostou intenzivně všechny rostliny a pozadu není ani trávník. Má proto vyšší nároky na živiny, především dusík, a výrazně se zvyšuje i jeho potřeba vody – to ale u nás nebývá v květnu problém. Za suchého a teplého jara mohou nastat potíže jen u řídkých porostů vysetých na podzim. Hnojení trávníku musí odpovídat jeho typu a intenzitě využívání. Spíše extenzivní zelené plochy si vystačí jen s trochou kompostu, husté výstavní koberce se dnes bez dávky vyváženého speciálního hnojiva pro trávník neobejdou. Tato hnojiva mají jemnější granuláž, která umožňuje hnojivu propadnout až ke kořínkům, a hnojivé látky mohou být obaleny speciální vrstvou, která má za cíl pomalé a dlouhodobé uvolňování živin, díky čemuž se hnojení nemusí tak často opakovat.

Zkoušejte nové druhy

Možná jste králové všech petúnií a každoročně je máte nejhezčí v ulici. Zkuste ale občas něco nového. Prodávají se desítky různých druhů, ze kterých vykouzlíte krásné truhlíky, které vás budou těšit po celé léto. Sesazujte různé druhy, přidejte nějakou neobvyklou doplňkovou zeleň a snažte se, aby byl váš balkon stejně pestrý jako příroda. Třeba najdete druhy, které vás překvapí a stanou se vašimi novými favority.

Pro milovníky orchidejí

Pokud máte rádi orchideje a chcete jim dopřát něco nového a zajímavého, je truhlík Triola pro orchideje tou pravou volbou. Více na www.plastia.cz.

Tip proti plevelům

Přípravek SUBSTRAL PLEVELBLOK je novinkou na trhu a zároveň jediným prostředkem, který nejenže hubí stávající plevel, ale také blokuje v růstu jeho semena v půdě, a to po dobu až tří měsíců. K dostání je ve formě koncentrátu nebo jako postřik k okamžitému použití. Využijete ho zejména na nezpevněných plochách (štěrkové cestičky a chodníky) a při zvýšené opatrnosti i pod hluboko kořenícími rostlinami (ovocnými a okrasnými stromy a keři) nebo živými ploty. www.substral-shop.cz

Nekonečný boj

Pro zahrádkáře boj proti plevelům prakticky nikdy nekončí.

Pro zahrádkáře boj proti plevelům prakticky nikdy nekončí.

Pro zahrádkáře boj proti plevelům prakticky nikdy nekončí. Zásah během vrcholícího jara bývá ovšem velice účinný. Pletí je sice úmorné, někdy si ale můžete pomoci vhodným nářadím. Jednoletý plevel v zeleninových záhonech, jako je ptačinec, merlík nebo sedmikrásky, se dobře likvidují plecím rámečkem či úzkou motyčkou. Na plevel s podzemními výhonky je nejlepší použít rycí vidle. Hodně pomůže i otrhávání odkvetlých květů (smetanka, kokoška, mák rolní) a pečlivost při výsadbě zakoupených trvalek a kontejnerovaných stromků – před výsadbou je prohlédněte a případný plevel hned odstraňte.

Neváhejte a řežte

Během jara postupně odkvétají první okrasné dřeviny, je tedy čas na jejich řez a tvarování. Týká se to hlavně bujně rostoucí zlatice, kdoulovce, šeříku nebo třeba mandloně. Jen tak budou tyto dřeviny hodně kvést i napřesrok. Jejich květní pupeny se totiž zakládají už v létě. Nezapomeňte prostříhat i nejspodnější patro dřevin, tyto partie bývají husté a brání v kvetení rostlinám, které jsou vysazené pod nimi (drobné cibuloviny, hajničky, čemeřice).

Co víte o pivoňkách?

Tyto krásné rostliny učarují skoro každému. Jednotlivé druhy se od sebe ale dost liší.

Pivoňka velkokvětá, syn. čínská (Paeonia lactiflora) – patrně nejznámější a nejrozšířenější pivoňka rozkvétá na konci května a v červnu. Má bohaté, někdy i dvoubarevné květy a množí se dělením trsů ve druhé polovině léta, tj. v červenci a srpnu.

Pivoňka křovitá (P. suffructicosa) – pochází z Asie a řadí se vlastně mezi dřeviny. Robustní keře na zahradě vydrží desetiletí, množí se však velice špatně – musíte umět odebrat kořenové řízky. Proto je lepší si novou rostlinu zakoupit v zahradnictví.

Pivoňka úzkolistá (P. tenuifolia) – tato trvalka z jižní Francie připomíná robustní červenokvětý hlaváček jarní. Od ostatních druhů se liší nenáročností, roste i v kamenité a suché půdě.

Pivoňka takzvaně česká – jde spíše o plnokvětý typ, nikoli poddruh pivoňky lékařské (P. officinalis) a setkáte se s ním nejčastěji na venkovských zahradách. Od klasické zahradní pivoňky se liší časnějším kvetením a je skoro o třetinu nižší. Poznáte ji bezpečně podle sytě nachových plných květů, které nejsou nikdy dvoubarevné nebo žíhané a intenzivně voní.

Dosévejte ředkvičky

Máte-li venkovní záhony, mějte stále po ruce semena ředkviček, kterými můžete průběžně dosévat místa sklizená nebo naopak rozhrabaná kočkami, vyzobaná ptáky či jinak poničená. U moderních odrůd je výrazně potlačeno vybíhání do květu, kterým ředkvičky vysévané později na jaře dříve reagovaly na prodlužující se den. Odrůdami pro celoroční pěstování jsou třeba ’Tercia‘, ’Kvinta‘ či ’Kvintara‘.

Už to začíná…

Na jaře si označte právě kvetoucí cibuloviny.

Na jaře si označte právě kvetoucí cibuloviny.

Podle Karla Čapka začíná pro zahradníky podzim už v březnu, s první odkvetlou sněženkou. Na vyrývání odkvétajících tulipánů nebo narcisů je ještě brzy, ale pokud je na podzim plánujete přesadit nebo někomu darovat, teď je ten pravý čas k jejich označení (podle odrůd nebo barev), abyste na podzim věděli, co a kam dáváte.

Nestihli jste to?

Možná vás příchod jara zaskočil a nestihli jste ostříhat okrasné trávy a trvalky. Vystřihávání loňských stvolů uprostřed rašících trsů je zbytečné, pohybem v záhonu uděláte více škody než užitku. Rostliny si se starými listy a stonky poradí, vadí spíš vám než jim. Aby suché části však nerušily pohled na záhon, sestřihněte trsy jen nahrubo nebo stonky zkuste s trochou síly vytáhnout z trsů – u řady rostlin odumřelý materiál u báze povolí.

Pomozte tykvím

Tykve se kvůli křehkým kořínkům špatně přesazují, proto se vysévají přímo na záhony. V chladných oblastech, kde přicházejí teplé dny o pár týdnů později, si ale musíte pomoci a předpěstovat je ve skleníku či na okně. Semena ale nesejte do květináčků, nýbrž do velkých litrových kartonových krabic od mléka či džusu. Kořeny tak budou mít dost místa a bude jich hodně a při přesazování tak zvýšíte pravděpodobnost ujmutí sazenice na maximum.

Otužujte sadbu

Úkolem zahrádkářů je sadbu nejen vypěstovat, ale také ji připravit na venkovní pěstování. Při každé příležitosti ji proto za teplých poledních a časně odpoledních hodin venku na čerstvém vzduchu otužujte. Sazenice budou nejen silnější, ale hlavně zdravější a lépe překonají teplotní šok při přesazení ven, kterému se nevyhnou. Rostliny určené pro pěstování ve skleníku samozřejmě otužovat nemusíte.

Granulovaná nástraha na mravence

BAYER GARDEN granulovaná nástraha proti mravencům® je určena k hubení mravence černého, ale i dalších druhů mravenců v rodinných domech, bytech, chatách a jejich okolí. Je přijímána jako potrava (obsahuje atraktant cukr) a odnášena do hnízd jako potrava pro ostatní členy kolonie. Hnízdo je zničeno za 7–14 dnů po aplikaci. Sáček postačí na vyhubení až 13 hnízd. Obsahuje Bitrex – hořké činidlo, které zabrání požití člověkem nebo domácími mazlíčky. www.bayergarden.cz

Vyzkoušejte cukrovou kukuřici

Začátkem května je půda už tak teplá, že můžete na zahrádku vysévat i nenáročnou cukrovou kukuřici. Tato zelenina je teplomilná, dřívějším výsevem jí proto neprospějete. Jako jedna z mála druhů se nemusí příliš jednotit ani přepichovat či přesazovat. Potřebuje záhřevnou půdu, do níž se vysévá čtyři centimetry hluboko. Vzdálenost mezi rostlinami by měla být asi 40 centimetrů. Prodávané odrůdy se liší raností – v teplých oblastech je možné pěstovat i odrůdy pozdní (’Alsbeta F1’, ’Jantar F1’), v chladnějších lokalitách vysévejte jen rané odrůdy (’Agnes F1’), které mají kratší dobu pěstování a dozrávají dříve.

Zápisník zahrádkáře

  • Vysaďte ven poslední mečíky, jiřinky a lilie.
  • Přihnojte kompostem keře růží.
  • Do korun stromů rozvěste lepové desky.
  • Po odkvětu přihnojte ovocné stromy.
  • Důkladně vyhrabte prostor pod třešněmi.
  • Začněte sklízet první rebarboru.
  • Chraňte sítí zeleninové záhony před ptáky a kočkami.
  • Sklízejte ranou zeleninu.
  • Vysaďte ven rajčata a papriky.
  • Vyvazujte větve v ovocných stěnách.
  • Začistěte okraje trávníků a záhonů.

Staré názvy rostlin

Do starých názvů rostlin se promítají zkušenosti předešlých generací, stojí proto za pozornost.

Jablečník – buřina, býčí krev, jablounek, vonoklas, šedivka, samaritánka

Jehlice trnitá – babí hněv, jehličí, mužská láska, vochlice

Jaterník podléška – jaterní bylina, lesní fialka, kuří dřístka, modráček, podlístka

Jalovec obecný – bor, borovička, chvojka, jadlovec

Jasan – jaseň, jasin, bleskosvod, mana, manový strom

Jitrocel kopinatý – babí listí, ranocel, beraní jazyk, jazejček, muší ouško, čelník

Jmelí – čarodějná metla, jmel, jemela, jamela, hromové koště, lepiňák

Jírovec maďal – kaštany, hořké kaštany, sviňské kaštany

Janovec – chvoště, kočičí zlato, legrout, zaječí pysk, žlutý agátek, pantofl íčky

Jetel luční – jetel kočičí, ďatelina, koničina, listnačka, šlajerka

Ježatka kuří noha – bér, ježanka, kuří noha, plané proso

FOTO: SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ

Květen v zahradě

Květen v zahradě