Barevný podzimní poklad

Pokud vám padání listí na podzim přijde nekonečné a spadanou hmotu považujete pouze za obtížný odpad, zkuste se na tuto pestrou krásu podívat nejen z estetického, ale hlavně z praktického hlediska. Listí rozhodně není nepřítel, mnohdy vám může poskytnout velice cennou hmotu plnou živin. Jen se musí správně zpracovat!

Spadané listí není žádná přítěž, jedná se totiž o skvělý zdroj užitečných živin pro zahradu.

Spadané listí není žádná přítěž, jedná se totiž o skvělý zdroj užitečných živin pro zahradu.

Pokud veškeré spadané listí ze zahrady vyvezete do sběrného dvora nebo prostřednictvím kontejnerů na bioodpad, možná si ani neuvědomujete, že spolu s listím si ze zahrady odvádíte cenné živiny. Při rozkladu této hmoty vzniká lehký humus, který se stane tou pravou hostinou pro mikroorganismy, které látky dále přeměňují do forem lépe přijatelných rostlinami. Zkuste tuto schopnost spíše obrátit ve svůj prospěch a založte si vlastní listovku, která se perfektně hodí jako substrát pro výsadbu dřevin. Ocení ji například borůvky chocholičnaté, brusnice brusinky, muchovníky Lamarckovy nebo dříny obecné. Stejně tak se listy mohou stát součástí kompostu, která ho odlehčí a pomůže zde nastartovat činnost organismů. Tím využití listí jako praktické suroviny rozhodně nekončí. V mírně rozložené podobě se stane skvělým materiálem pro pěstování brambor bez substrátu v další sezóně nebo jím obohaťte vyvýšené záhony určené pro pěstování zdravé zeleniny.

Kde listí hrabat
V přírodní zahradě může listí zůstat na svém místě třeba pod ovocnými stromy, které tak nemusíte dodatečně hnojit minerálními hnojivy. Na intenzivně udržovaném trávníky může naopak způsobit jisté komplikace. Právě živiny uvolňované při rozkladu a organická hmota připraví dobré podmínky pro rozvoj houbových chorob. V tomto případě listí odstraňujte častěji, aby se nehromadilo v silné vrstvě a nebránilo tak volnému proudění vzduchu v porostu.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Barevný podzimní poklad