Barvy podzimu na záhonech

Podzim si často spojujeme s pestrými barvami, do kterých se zahalí celá zahrada i příroda samotná. Krásné barvy na záhony vnáší také některé druhy dvouletek a letniček, které do zahrady vnáší opravdu zajímavou podívanou. Stejně tomu je také v případě okrasných druhů zeleniny, které se stále častěji používají i na výsadby do veřejné zeleně. Okrasné zelí a kapusty nabídnou zcela odlišný efekt než druhy okrasné květy. Hodí se na záhony i do nádob na terase a balkonu.

Okrasné kapusty a zelí vnesou do výsadeb zajímavý efekt barevných listů.

Okrasné kapusty a zelí vnesou do výsadeb zajímavý efekt barevných listů.

Pokud hledáte rostliny s efektem od podzimu až do zimy, kapusta a zelí vás rozhodně nezklamou. Tyto rostliny vytvářející přízemní růžici hustě nahloučených listů a jsou dostupné v mnoha barevných odrůdách, které se liší také tvarem jednotlivých listů. Obě rostliny spadají do stejného rodu a najdete je pod latinským názvem Brassica oleracea (var. capitata – okrasné zelí, var. sabauda – okrasná kapusta). Obě rostliny potřebují pro svůj zdárný růst na živiny bohatou půdu a vydatnou zálivku. Před výsadbou pečlivě rozrušte kořenový systém, který bývá v době podzimního prodeje v kontejnerech již značně zahuštěn. Kořeny se pak lépe rozrůstají do okolní půdy, takže rostlinami dokáže přijímat i živiny ve větší vzdálenosti. Velkou výhodou okrasné kapusty a zelí je jejich odolnost vůči mrazům, krásné vydrží ještě po vánocích.

Kam se hodí

Okrasná zelenina se dobře kombinuje s dalšími rostlinami se zajímavým olistěním.

Okrasná zelenina se dobře kombinuje s dalšími rostlinami se zajímavým olistěním.

Kapusta i zelí se perfektně hodí do plošných ornamentálních výsadeb. Dobře se také kombinují s maceškami. Díky atraktivním barevným kombinacím se také hodí pro tvorbu zahradních dekorací a pro výsadbu do větších nádob, kde se dobře kombinují s vřesy. Listové růžice na dlouhém stonku se také uplatňují ve floristické tvorbě.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Barvy podzimu na záhonech

Barvy podzimu na záhonech