Letničky na sušení

Jednoleté rostliny mají obrovský potenciál pro zahradní architekturu především díky bohaté násadě pestrých květů. V této pestré paletě prošlechtěných druhů najdete letničky vhodné pro kobercové výsadby, pro pěstování v nádobách, ale také druhy ideální do řezaných kytic. Zvláštní skupinou s možností širokého uplatnění ve floristice a tvorbě dekorací jsou letničky vhodné pro sušení.

Smil listenatý a limonka

Smil listenatý a limonka

Stejně jako u ostatních druhů letniček mají i druhy vhodné pro sušení různé požadavky na předpěstování, které je nutné respektovat. Najdete zde druhy pro přímý výsev na záhon, ale některé naopak potřebují předpěstování v pařníku nebo ve skleníku. Poslední jmenované skupiny mají delší dobu klíčení, proto vyžadují tyto speciální podmínky.

Sklizeň a sušení

Sporýš argentinský

Sporýš argentinský

Letničky sklízejte plně vykvetlé za suchého a teplého počasí. Ideálně sušte celé svazky květin zavěšené květy směrem dolů. Následné uchování se liší druh od druhu. Zatímco některé vydrží dlouhou dobu zavěšené, jiné musíte zabalit do papíru nebo je uchovávat v krabici. Jako každý přírodní materiál i sušené letničky postupně ztrácejí svojí původní kvalitu. Sušené části postupně křehnou a ztrácejí barvu, proto si další sezónu vypěstujte čerstvé rostliny.

Druhy vhodné na sušení
Ammobium alatum – slaměnka křídlatá
Bromus lanceolatus – sveřep velkoklasý
Consolida regalis – ostrožka stračka
Craspedia globosa – kraspedie kulovitá
Helichrysum bracteatum – smil listenatý
Helipterum roseum – smilek růžový
Limonium sinuatum – limonka chobotnatá
Lunaria annua – měsíčnice roční
Nigella damascena – černucha damašská
Scabiosa stellata – hlaváč hvězdicovitý
Verbena bonariensis – sporýš argentinský

FOTO: SHUTTERSTOCK

Letničky na sušení

Letničky na sušení