Barvy v zahradě

Pokud plánujete novou zahradu, tak se kromě uspořádání kompozice a výběru rostlin zaměřte také na vaše oblíbené barvy. Zahrada totiž bude mít zcela jiný výraz, pokud vaše záhony budou vytvořeny tón v tónu nebo jestli vás po příchodu na pozemek zahrne pestrá směs barev. Působením barev na lidské vnímání se již v dávné minulosti zabývalo mnoho myslitelů a zahradních architektů. Mistrem v používání barevných přechodů byla například Gertrude Jekyll.

Klid a harmonii vnesou do výsadeb květy rostlin ve studených tónech.

Klid a harmonii vnesou do výsadeb květy rostlin ve studených tónech.

Vliv barev na lidské vnímání a náladu je jednoznačně dokázaný. Proto si při plánování výsadeb kvetoucích dřevin a trvalek dobře rozmyslete, jestli ve vaší zahradě budou převažovat barvy studené nebo teplé. Do studených barev řadíme tóny modrých, fialových, růžových a stříbrných barev. Jejich kombinace jsou vhodné především k prvkům, které slouží k odpočinku. Uklidňují mysl a působí relaxačně. Pokud by ovšem převažovaly na celé zahradě, mohou působit smutným dojmem. Povzbudivě a vesele působí škála teplých barev v tónech žluté, oranžové či červené barvy. Ty se hodí například k herním prvkům a poblíž míst používaných k oslavám či k letní kuchyni.

Teplé barva vnáší do zahrady dobrou náladu.

Teplé barva vnáší do zahrady dobrou náladu.

V zahradní architektuře se mnohdy používají kombinace tak zvaných kontrastních barev, které najdete v barevném kruhu naproti sobě. V Goethově barevném kruhu naproti sobě leží například žlutá a modrofialová, oranžová a modrá nebo třeba červená a zelená. Použití barev v zahradě se také řídí světlostí daného stanoviště. Pokud chcete rozzářit stinné stanoviště, použijte kombinace žluté či oranžové barvy, na světlé sluncem zalité místo v zahradě se nebojte využít potenciál studených barev tón v tónu.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Barvy v zahradě

Barvy v zahradě