Březnové trvalky pro dobrou náladu

Třetí měsíc v roce představuje přechod mezi zimou a již mnohem příznivějším jarem. Již v této době se na zahradě začínají probouzet k životu některé trvalky, které se stávají hlavním cílem probuzených opylovačů. Časně kvetoucí druhy do zahrady vnáší veselou atmosféru a jasně nám dávají najevo, že je zima už dávno u konce.

Jaterník podléška (Hepatica nobilis)

Jaterník podléška (Hepatica nobilis)

Předjarní a jarní druhy rádi používáme do výsadeb do volné půdy i do nádob, které se perfektně uplatňují poblíž domu třeba na terase. Jejich zastoupení v zahradě je velice důležité, protože se podílí s ostatními druhy na celoročním efektu.

Druhové zastoupení
Většina rostlin v tomto období teprve nesměle raší, ale přesto v sortimentu najdeme několik výjimek. Pro jarní květiny je typická malá velikost, proto se tyto rostlinky hodí spíše pro zahradní detail, do skalek, kamenných koryt či suché zídky. Výjimku tvoří orseje nebo sasanky, které se rychle rozrůstají a jsou vhodné i do přírodních partií v lesní zahradě. Pro větší efekt se v tomto období kombinují také s jarními cibulovinami, které tento sortiment zvláště doplní a rozšíří.

V březnu rozkvétají…
Adonis vernalis – hlaváček jarní

Anemone nemorosa – sasanka hajní

Asarum europaeum – kopytník evropský

Bellis perennis – sedmikráska chudobka

Draba sp. – chudina

Ficaria verna – orsej jarní

Hepatica nobilis – jaterník podléška

Primula veris – prvosenka jarní

Saxifraga x anglica – lomikámen

Viola sororia – violka

FOTO: SHUTTERSTOCK

Březnové trvalky pro dobrou náladu

Březnové trvalky pro dobrou náladu