Čím potěšíte zvířata v parném létě?

Ať se o zahradu ochotně dělíte se svými domácími mazlíčky, nebo zde jen hostíte živočichy z volné přírody, hodí se chápat venkovní prostor i z jejich perspektivy – abyste věděli, jaké výzvy i radosti tu na ně mohou v letních měsících čekat. Jak tedy zařídit prázdninovou pohodu psům, ježkům, sovám či housenkám motýlů?

Zvířátka v létě

Foto: Shutterstock

Už máte napajedlo pro včely?

Velmi mělká voda poslouží jako pítko včelkám a čmelákům, aniž by jim hrozilo utonutí. Použít můžete keramickou podmisku se zdrsněným okrajem, vyloženou oblázky. Pokud máte dostatek kamínků a necháte hladinu velmi nízkou, na okraji ani nezáleží. V měkkém pískovci s pomocí dláta vytvoříte půvabnou mělkou prohlubeň, která poslouží ke stejnému účelu.

Ptačí lázeň? vychytejte všechna rizika

Ptáci potřebují nejen pít, ale také se ve vodě osvěžit a důkladně si očistit peří. Miska na zemi se však za bezpečnou považovat nedá, zvláště pokud se na zahradě pohybuje kočka. Dopřejte opeřencům raději bezpečné napajedlo, které se může stát i ozdobou zahrady. Mělo by mít podobu mělké mísy se zdrsněnými stěnami, aby ptákům neklouzaly nožky. Hluboká voda představuje zbytečné riziko – stačí jim několik centimetrů vody, protože se při koupeli přikrčí, máchají křídly i ocasem, vodu si tak našplouchají po celém těle. Elegantní napajedla na vysoké noze seženete kamenná, keramická, kovová i plastová. Své kouzlo mají i závěsné mísy, které umístíte na větev pod korunu košatého stromu, kde se ptactvo může bez obav svlažit.

Zvířátka v létě

Foto: Shutterstock

Chraňte chlupáče před úžehem

Psy, kočky, morčata, králíčky a další osrstěné mazlíčky ohrožuje úpal a úžeh mnohem více než nás dvounožce. Nemohou se ochlazovat pocením ani si říci o pomoc. Na zahradě proto bezpodmínečně musí mít přístup do chladivého stínu. Zvláště u hravých psů dávejte pozor, aby v zápalu hry nepřestali vnímat své potřeby.

Pohoda v bazénku

Morčata, králíky a kočky ochladí pouze stín, voda jim nesvědčí. Psi se dělí na dvě poloviny – jedni vodu milují, druzí nesnášejí. Ty, kteří odmítají smočit tlapku, nenuťte, ale vodomilům koupel dopřejte. Pokud nemáte přírodní koupací jezírko, potěšíte je nafukovacím bazénkem nebo prostorným lavorem, záleží na velikosti psího parťáka. Hladina stačí nízká, aby si pes mohl pohodlně lehnout, a přitom měl hlavu nad vodou. Vodu pravidelně měňte a rozhodně se nesnažte prodloužit její trvanlivost pomocí chloru, skalice ani soli. Psům by ublížila a vodou byste pak ani nemohli zalévat zahradu.

Zvířátka v létě

Foto: Shutterstock

Vodní aportování i létající talíře

Letní zahrada, když zrovna nepanuje vedro, se dá využít jako to nejlepší hřiště. A především psi dovádění s páníčky milují. Navíc je tak motivujete ke zdravému pohybu a rozvíjíte jejich schopnosti. Budou s nadšením lovit míčky, zvláště ty pískací, nebo létací talíře. Pořiďte jim speciální modely určené pro takzvané dog-frisbee, které psovi neporaní tlamu a nerozlomí se. Talíř házejte zprvu nízko při zemi, postupně můžete přidávat na výšce. Netrénovaným psům však tuto zábavu citlivě dávkujte, může být náročná na klouby. Vodomilní psi ocení také plovoucí hračky, pro které nadšeně skáčou do jezírka i bazénu.

Zvířátka v létě

Foto: Shutterstock

Chladná voda chutná všem

V horkém létě by měli mít psi a kočky vodu nejen doma, ale i na zahradě, kde se pohybují. Na sluníčku se však může ohřát na nepoživatelnou teplotu – najděte proto místo, kde v čase slunečního žáru panuje hluboký stín. Nechcete neustále myslet na vyměňování a doplňování vody? Dopřejte svému chlupáčovi automatickou napáječku – prodává se hned několik různých typů, a protože kočky i psi mají za ušima, naučí se je snadno používat. Mělkou misku však můžete na zahradě stejně ponechat – poslouží žíznivému ježkovi.

Zvířátka v létě

Foto: Shutterstock

Co se děje v trávě

Zdobí vaši zahradu krásná a nenáročná květinová louka? Jediná péče, kterou vyžaduje, je posečení, nejlépe dvakrát ročně. Jinak by méně kvetla a nakonec zarostla náletem dřevin. První seč se obvykle doporučuje na přelomu června a července, druhá v září či říjnu. Ovšem pozor, pokud budete louku síci po částech, nikoli najednou, nepřipravíte o domov její obyvatele. A že jich ubytovává hodně! Housenky vzácných motýlů, cvrčky, kobylky a sarančata, pořádající kouzelné večerní koncerty, a stovky dalších druhů drobotiny. Pokud sečete postupně, obyvatelé se přestěhují na zatím neposečené části, a než práci dokončíte, bude již dorůstat ta část, kterou jste zkracovali jako první. Kousek ale klidně nechejte schválně neposečený – suchá tráva se stane zimním útočištěm pro celou armádu užitečného hmyzu: od slunéček po čmeláčí královny.

Zvířátka v létě

Foto: Shutterstock

Čerstvá hostina pro motýly

Nasytí je květy plné nektaru, ale tento motýlí bar navštěvují jen dospělí. Potomstvu hostinu uchystáte, pokud v koutě zahrady ponecháte nerušeně růst například pár trsů kopřiv. Možná se díky němu vylíhne nová generace baboček! Kopřivami se živí nejen housenky babočky kopřivové, ale také babočky paví oko, admirála či bodlákové. Jak napovídá její jméno, potomstvo rádo pojídá i bodláky – ale kopřivou nepohrdne. Do jídelníčku si je s chutí zařadí i housenky babočky síťkované a vzácné babočky bílé C, která se jmenuje podle kresby na rubu křídel, jež písmeno skutečně připomíná. Živné rostliny hrají pro housenky nesmírně důležitou roli. Mnohé druhy motýlů doslova závisí na konkrétních druzích.

Past vedle pasti

Když řádně zapojíte předvídavost, můžete zabránit spoustě zbytečných tragédií. Pro volně žijící zvířata, která v létě hledají vodu, znamenají nebezpečí nádrže s příkrými stěnami – a jakmile hladina klesne, může se pastí stát i otevřený sud na dešťovku. Zde si s prevencí poradíte snadno: pomůže síť, poklop nebo záchranné plováky, které zaberou většinu hladiny. U bazénů můžete přikročit k preventivnímu zakrytí či oplocení – to sice nezabrání v přístupu ptákům, ty však zářivě modrá voda naštěstí příliš neláká.

Zvířátka v létě

Foto: Shutterstock

Zato přírodní jezírka, ta k napití a ke koupeli vábí. Měla by proto mít alespoň zčásti velmi pozvolný sklon a mělčinu, jež umožní bezpečné smočení i doplnění tekutin. Prudší břehy můžete opatřit přírodní protierozní sítí (jutovou či kokosovou), po které se dá vyšplhat – na rozdíl od kluzké fólie. Díky tomuto opatření umožníte ježkům, kteří umí překvapivě dobře plavat, aby z nádrže vylezli. Také prázdné sudy, zásobníky, jámy, a dokonce i komíny a větrací šachty se mohou stát osudnými mnoha tvorům, včetně nesmírně užitečných, vzácných a chráněných sov. Tento problém se týká hlavně sýčků a sov pálených, které rády hnízdní ve rozmanitých staveních a stodolách, a do ohrožení se typicky dostanou jejich nezkušená mláďata. Nešťastným náhodám dobře zamezí poklopy, ochranné mříže a síta – stačí je nainstalovat všude, kde by zvědavost mohla zvíře stát život.

Text: Viola Martinková, foto: Shutterstock

Čím potěšíte zvířata v parném létě?