Pěstujte bambusy tak, aby vám nosily štěstí

Exotické dřevnaté trávy, které jsou podle posledních výzkumů nejblíže příbuzné rýži, zahradníkům dlouhé roky nedají spát. Jeden pomyslný tábor fascinují svojí dlouhověkostí, odolností a tajuplností – dodnes například nevíme, co rozhoduje o tom, kdy přesně vykvetou a zajdou. Druhý tábor se děsí, že se bambusy svými podzemními výběžky rozšíří do okolí, třeba i za sousedův plot – proto je na svém pozemku nechce.

Bambusy

Foto: Bambusy.cz

Na který mýtus o bambusech v praxi nejčastěji narážíte?

Někteří zákazníci argumentují tím, že bambus na zahradě nechtějí, protože jde o nepůvodní druh. Když se ale projdu po jejich zahradě, zjistím, že dobrých 85 % vysázených druhů nepochází z našich končin, pouze tu za posledních 500 let historie zdomácněly. Málokdo si dnes uvědomuje, že meruňky k nám přišly z Arménie, rododendrony z Nepálu a túje zase z Ameriky a Kanady. Některé výzkumy už teď dokonce vyvracejí názor, že se bambusy dříve na území Evropy nenacházely – naopak vše nasvědčuje tomu, že rostly na všech kontinentech.

Bambusy

Foto: Bambusy.cz

Co byste poradil zahrádkáři, který s bambusy teprve začíná?

Aby se držel trsnatých druhů – vesměs jde o rod Fargesia. Plní roli krásné solitéry, přizdobí jezírko, vytvoří menší živý plot nebo paravan. Zároveň se nemusíte bát, že vám tento bambus zaleze, kam nemá. Určitě nechci zatracovat “zlobivé” výběžkaté bambusy, ale je třeba vědět, proč je někam vysazuji.

Existují stanoviště, kam se „zlobivý“ výběžkatý bambus vyloženě hodí?

Slavíme s nimi velký úspěch ve vnitroblocích, kde nahrazují stromy. Bambusový lesík prostor zpříjemní a nabídne lidem soukromí, díky němuž si na dvoře pod okny nemusí připadat jako na výstavě. Bambus koření mělce, takže nehrozí, že by prorostl do sítí, a protože jde o jednoděložnou rostlinu, kořeny se mu nezvětšují. Stačí v betonu nebo v asfaltu vyříznout potřebný tvar, a výběžkaté bambusy vám nemají kam “utéct”. Příjemné mikroklima vytvoří třeba i na autobusové zastávce nebo na parkovišti.

Bambusy

Foto: Bambusy.cz

Dá se výběžkatý bambus bezpečně pěstovat i na zahradě?

Nabízíme speciální protikořenové bariéry, kterými se dá rostlina udržet tam, kde ji chcete mít. Platí zde ale důležitá zásada: velký tyčový bambus potřebuje velký prostor! Zahrádkáři se nejčastěji dopouštějí té chyby, že “zlobivému” bambusu vyčlení metr čtvereční, a ještě si časem řeknou, že jim třímetrový bambus stačí a přestanou se o něj starat. Pak se stává, že se rostlina v pudu sebezáchovy opustí vyhrazené místo, zvláště pokud okolní záhony dál zaléváte a hnojíte.

V našich končinách často panuje přesvědčení, že bambusy patří jen do asijsky laděných zahrad. Jak s nimi pracují zahradníci ve světě?

Celá Kostarika, Střední Amerika i evropské metropole používají bambusy stejně samozřejmě jako třeba sakury nebo rododendrony. S bambusy se dá kouzlit i mimo asijské zahrady: třeba kultivar Green Lion, který má nejsvětlejší listy ze všech, můžete v rámci živého plotu prokombinovat s bobkovišněmi.

Bambusy

Foto: Bambusy.cz

Nabízíte opravdu bohatou kolekci taxonů. Odkud pocházejí?

Zhruba polovinu sami množíme, druhou půlku dovážíme od spřátelených evropských bambusářů, kteří množení také provádějí tradiční, poctivou cestou. Bambusy množené in vitro neprodáváme vůbec – třebaže se laboratorní metodou dnes rostliny množí běžně, u bambusů se tento postup neosvědčil, rostou potom špatně. Zcela nové druhy se k nám dostávají přes botanické zahrady ze Šanghaje, Amsterdamu nebo ze slavné Kew Garden v Anglii.

Na co se zákazníků obvykle ptáte, když si k vám přijedou vybrat bambus?

Jednotlivé druhy se liší odolností, proto vždy zjišťuji, do jaké nadmořské výšky chtějí zákazníci rostlinu vysazovat. Některé bambusy mají raději teplo a můžou namrzat, jiné zase lépe zvládají zimu než vedro, zvlášť pokud se nacházejí blízko rozpálené dlažby. Liší se i nároky na půdu – některé ocení kyselejší. Proto zatím nezasíláme bambusy přes e-shop a zaměstnáváme zahradníky, kteří bambusy vidí v širším kontextu.

Bambusy

Foto: Bambusy.cz

Můžete jmenovat nějaké odrůdy, které patří mezi vaše oblíbence?

Majitelům výše položených pozemků s drsnějšími podmínkami doporučujeme kultivary jako Viking, Obelisk, Winter Joy nebo Blue Lizard. Pokud zákazník vlastní zahrádku v teplejší lokalitě – Litoměřicko, Brno, Praha – může si pořídit Malachit Monkey, Bonfire nebo Honey Guide… Jsou to ideální plotové druhy do dvou a půl metrů výšky.

Dají se koupit i rostliny se zajímavým zbarvením tyčí, tedy stébel?

Ano! Teď máme nádherné fargesie Jiusaigou Bonfire s vínovými tyčkami. Takže pokud patu bambusu vyholíte či vystříháte, může vám evokovat zmenšeninu lesa. Dále mě napadá Ruby Black Badger zbarvený dočerna nebo Honey Guide laděný dozlatova…Ale pokud si chcete z bambusů udělat živý plot a neplánujete jejich tyčky vyholovat, na barvě pochopitelně nezáleží.

Jaký význam se bambusu přisuzuje v asijských zemích?

Symbolika se v každém státě liší, obvykle ale lidé chovají bambus v úctě. Když jim uhnije kus domu, dojdou si do lesa pro čerstvý materiál – bambus je recyklující rostlina, takže když kus odseknete, za dva roky vyjedou nové tyče. V některých kulturách se říká: “Buď rovný jako bambus, neohýbej se před věcmi, před kterými by ses ohýbat neměl.” Symbolizuje také štěstí, dlouhověkost a sílu.

Bambusy

Foto: Bambusy.cz

Když vidím váš bambusový altánek, napadá mě: do jaké míry se tyto trávy dají pěstovat jako užitková rostlina?

V květnu se začínají objevovat bambusové výhonky, které se dají jíst – třeba naložené nasladko i nakyselo. Z listů některých bambusů se dá připravit čaj. Tyčový bambus můžete využít jako kůl k rajčatům – tyčka se vždy hodí, ty kupované vyjdou docela draho. Z některých druhů se vyrábějí flétny, z jiných se pletou košíky… A v našich podmínkách se bambusy dají skvěle využít i pro děti. Teď se do módy dostaly vrbové domečky, ale vrba má poměrně dost chorob a škůdců, a navíc potřebuje vlhčí stanoviště, což třeba pro mateřské školy obvykle neplatí. Z bambusových tyčí stačí postavit klasické týpí, necháte ho porůst letničkami, fazolemi, hrachory, hrachem… A vznikne vám krásný bunkr pro děti.

Je pravda, že když se budu o bambus dobře starat, poroste mi doslova před očima?

Křovité bambusy běžně vyrostou o deset centimetrů za den. Hodně záleží, který druh si vyberete, ale my s oblibou říkáme, že ‚wow‘ přichází třetí rok, kdy má sazenice plnou sílu. Mezi třetím a a pátým rokem už bambusy plní sny.

Text: Veronika Košťálková, foto: bambusy.cz

Pěstujte bambusy tak, aby vám nosily štěstí