Jak vyřešit vjezd do zahrady

Vjezd na pozemek by měl být nejen během celého roku hezký a zajímavý, ale především také praktický. Využívá se hlavně pro průjezd, majitelé zde příliš času netráví.

PŘED

Místo je momentálně pouze provizorně oplocené, rostou zde náletové dřeviny. Do budoucna se zde plánuje posuvná brána a pojezdovou plochu by měl zpevnit štípaný kámen.

Rostliny kolem vjezdu by měly být krásné, zároveň však nenáročné na péči. Pojezdovou plochu zpevní štípaný kámen, který se do venkovské zahrady hodí svým přírodním vzhledem, ale jeho drsný povrch brání uklouznutí, což majitelé ocení během námrazy a sněhové nadílky. Prostor kolem bude osázen zajímavými dřevinami s netradiční barevnou borkou, v zimě kvetoucími rostlinami a na jaře tady vyrostou cibuloviny.

Šácholan Soulangeův

Čistec vlnatý

Proso prutnaté

Nejprve plot a brána

Ještě než majitelé začnou sázet květiny, měli by kolem pozemku postavit plot, instalovat zde bránu a plochu vydláždit štípaným kamenem. Stejně tak bude nutné vybudovat suchou zídku, která zpevní terénní převýšení. Ke stavbě je třeba někde složit materiál a také přivést techniku, která by nově založené záhony poničila. Jakmile budou tyto práce dokončené, je možné připravit půdu – tedy nejprve vykácet náletové dřeviny, poté odstranit pařezy i s kořeny a zeminu vylepšit přídavkem dobře rozloženého kompostu.

 

Bez náročné údržby

Rostliny u vjezdu na pozemek by měly být určitě celoročně zajímavé, zároveň však nenáročné na údržbu. Po každé straně vjezdu vznikne obdélníkový záhon, jeho dominantou se stane solitéra, kolem ní porostou keře, okrasné trávy a trvalky. Zatímco na jedné straně vynikne na jaře kvetoucí šácholan (Magnolia x soulangeana), na druhé zase méně běžný javor hloholistý (Acer crataegifolium) se zajímavou zeleně pruhovanou borkou. Přednost dostanou stromy ve vícekmenné variantně, díky které získá místo zajímavou atmosféru lesa. Pod nimi porostou půdopokryvné pachysandry lidově nazývané jako tlustonitníky (Pachysandra terminalis) a bobkovišně lékařské (Prunus laurocerasus). Kamennou zídku časem zakryjí stálezelené výhony jasmíny nahokvěté (Jasminum nudiflorum), které mají během zimy svítivě žluté květy, ale vybrat si můžete i kultivar v oranžové nebo smetanové barvě. Tyto rostliny doplní také svída krvavá (Cornus sanguinea ´Midwinter Fire´) nebo dřín výběžkatý (C. stolonifera ´Flaviramea´) s barevnou kůrou a okrasné trávy, například proso prutnaté (Panicum virgatum ´Shenandoah´).

Kontryhel měkký

Vřesovec pleťový

Javor hloholistý

Údržba během roku

Prakticky bez údržby se obejdou oba solitérní vícekmenné stromy. U nich se odstraňují pouze zlomené a poškozené výhony. Bobkovišni stříhejte po několika letech tak, aby si uchovala kompaktní tvar. Ozdobou svídy a dřínu jsou barevné jedno- nebo dvouleté výhony, starší odstraňte hned u země. Na údržbu nebudou náročné ani ostatní rostliny – odumřelé části trav a trvalek odstraňujte v předjaří. Pachysandra potěší tím, že nevyžaduje téměř žádnou péči, snad jen vodu během dlouhotrvajícího sucha. Oba záhony zasypte vrstvou mulče z kamenné drtě, nebudete je muset plít ani tak často zalévat.

 

Tip redakce

Pamatujte, že ze zahrady potřebujete pohodlně vyjet nebo třeba vycouvat, a tomu tak přizpůsobte plochu a především tvar cesty, abyste nevjížděli do květin. Plochu tedy ideálně rozšiřte v místě napojení na komunikaci.

Alternativa

Vřesoviště jako vhodná alternativa

Vjezd na pozemek bývá často vyřešený jako poloveřejný prostor, který vidí i kolemjdoucí. Pokud mu chcete dodat barvy i během zimy, vysaďte zde vřesovištní rostliny. Pozornost věnujte přípravě záhonu, část zeminy vyměňte za rašelinu nebo listovku. Tento kyselý substrát je třeba promíchat se stávající půdou, ideálně ornicí nebo zahradní zeminou. Z rostlin sem vyberte kromě tradičních vřesů (Calluna vulgaris) a vřesovců (Erica carnea) také pěnišníky (Rhododendron sp.) a azalky (Azalea sp.), které budou nejkrásnější hlavně od května do června. Některé kultivary vřesovců kvetou dokonce i přes zimu. Jako solitéry zvolte cedr libanonský (Cedrus libanii ´Glauca´) a vícekmenné břízy s okrasnou borkou – třeba břízu černou (Betula nigra) s výrazně odlupčivou kůrou nebo její příbuznou břízu papírovitou (B. papyrifera) s narůžovělou borkou. Pokud byste raději dali přednost některé kyselomilné dřevině kvetoucí v průběhu zimy, vyzkoušejte vilín prostřední (Hamamelis x intermedia). Tento krásný a dokonce i léčivý keř rozkvétá i pod sněhem, a to od ledna do března.

 

Lucie Peukertová, foto a kresba autorka a Shutterstock

Jak vyřešit vjezd do zahrady