Jarní výsev a předpěstování sadby

Ačkoliv venku vládne nevlídné počasí a do jara ještě nějaký ten týden zbývá, je už čas začít plánovat výsevy zahradních rostlin. Již teď seženete v obchodech poměrně pestrý sortiment osiva. Pokud se vám nechce navštívit kamenný obchod, využijte nabídku internetových obchodů.

Některé druhy rostlin se vysévají již v lednu či únoru.

Některé druhy rostlin se vysévají již v lednu či únoru.

V každém případě si nejdříve ujasněte, jakou sadbu si chcete sami předpěstovat. Každý druh může mít totiž odlišnou dobu výsevu, některé druhy zeleniny a letniček se vysévají již v únoru, jiné s dlouhou dobou klíčení by už dokonce měly být vysety v lednu.

Substráty
Úspěšnost výsevů do velké míry ovlivňuje druh zvoleného výsevního substrátu. Je zde hned několik možností, jak si poradit. Buď si výsevní substrát namícháte sami, nebo si koupíte již hotovou směs. Prodávané výsevní substráty bývají nejčastěji složeny z bílé a tmavé rašeliny, z přídavku anorganického hnojiva, které po několik prvních týdnů zásobuje mladé vzcházející rostlinky živinami, z perlitu a mnohdy také z kultury hub. Perlit výsevní substrát vylehčuje a obsahuje dostatek vzduchu, který je pro klíčení velice důležitý. Substráty mnohdy obsahují více rodů hub likvidujících jiné škodlivé druhy, které způsobují například padání klíčních rostlin nebo se zaměřují na škodlivý hmyz. Běžně se používají druhy Trichoderma virens a Metarhizium anisopliae. První druh houby potlačuje původce houbových onemocnění, kterými jsou houby Fusarium, Pythium nebo třeba Rhizoctonia. Trichoderma chrání klíčící rostliny před padáním a podporuje tvorbu kořenového systému. Metarhizium zase bojuje proti hmyzím larvám drátovců, lalokonosců či krtonožek. Kupované substráty zaručují čistotu a neměly by obsahovat žádné spory hub ani zárodky škodlivých organismů. Pokud si budete substrát míchat sami, počítejte se zvýšeným rizikem zanesení různých chorob a škůdců, na které jsou klíčící rostlinky náchylné. Pro výsev některých druhů rostlin jako jsou například papriky, můžete použít samotný perlit, který je naprosto čistý a neobsahuje žádné choroby.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Jarní výsev a předpěstování sadby

Jarní výsev a předpěstování sadby