Jemné snědky zaujmou a potěší

Ačkoli cibuloviny představují bohatou skupinu květin, na českých zahradách se pěstují jen v několika základních rodech. Vyzkoušejte proto i jiné cibulnaté rostliny, vysadit si ještě stihnete třeba některé druhy snědku.

Domácí snědek nící (Ornithogalum nutans) není na pěstování nijak náročný.

Domácí snědek nící (Ornithogalum nutans) není na pěstování nijak náročný.

Snědek (Ornithogalum) roste v mírném pásu Evropy, Asie i Afriky a většina z jeho 120 druhů je mrazuvzdorná. Květy vyrůstají v nižším či vyšším hroznu těsně nad listovou růžicí, nejčastěji jsou bílé, často se zelenou kresbou. Jediný druh O. dubium z Jihoafrické republiky má květy oranžové. Na zahradě se snědky vysazují vždy ve skupinách. Nejvíce jim vyhovuje lehká písčitá půda, v době květu ale musejí mít dost vláhy. Velké druhy mají podobné nároky jako mečíky, drobnějším stačí jakékoli nezamokřené místo.

Letní kvetení

Některé druhy snědků z jižní Afriky a Arabského poloostrova se pěstují podobně jako mečíky – každý rok se opětovně vysazují, protože naši zimu nepřežijí. Snědek kytkovitý (O. thyrsoides) můžete pěstovat i k řezu. Velké kulovité cibule se vysazují v dubnu a hrozny miskovitých květů vysoké až 50 centimetrů rozkvétají na konci léta. Snědek arabský (O. arabicum) vytváří chocholičnaté hrozny o průměru 8–12 centimetrů složené z šesti až 25 bílých květů, které mají černé semeníky. Snáší sucho i úpal, hodí se proto i na okraje štěrkových záhonů nebo skalnatých partií zahrady.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ A SHUTTERSTOCK

Jemné snědky zaujmou a potěší

Jemné snědky zaujmou a potěší