Když se spojí dřevo a plast…

… vznikne materiál, který si uchovává krásu přírodního materiálu a dobré vlastnosti kompozitu, tedy především bezúdržbovost. Kde všude můžete dřevoplast použit?


Dřevoplast nebo se také používá zkratka WPC (wood plastic compocite) je kombinací přírodního dřeva, přesněji dřevěných pilin, a polymeru, nejčastěji se používá se používá polymer HDPE, který je velmi odolný vůči teplotním výkyvům. Poměr mezi oběma složkami se zpravidla pohybuje půl na půl či 40 ku 60 procentům – podle výrobce a jeho receptury. Výsledné vlastnosti jsou však velmi podobné a na zahradě neocenitelné. Používá se jak na stavbu teras, úpravu okolí bazénů a další zpevněné plochy, tak si můžete z tohoto materiálu koupit i plotové plaňky nebo jím obložit fasádu domu. Výrobci dřevoplast nabízejí až v deseti barevných odstínech – od béžové přes olivově zelenou a hnědou až po šedou či černou. Každý si tedy může vybrat vhodný odstín tak, aby dokonale ladil s okolním prostředím.

foto: Shutterstock

Proč je lepší než dřevo?

Spojení dřeva a polymeru má své výhody. Terasové desky získávají unikátní vlastnosti, jako jsou pevnost, odolnost, jednoduchá údržbu a dlouhá životnost, dále je nenapadají dřevokazní škůdci, nekroutí se ani neštěpí. Další jeho výhody oceníte zvláště na terasách a u bazénu, kde jste zvyklí chodit bosi. Na rozdíl od dlažby totiž dřevoplast ani mokrý neklouže a rychle schne. Oproti masivnímu dřevu má tu výhodu, že netvoří třísky, a tak si je nezadřete do bosého chodidla. A nevadí mu ani chlor či slaná voda.

foto: Shutterstock

S oblibou kompozitních desek roste i širší nabídka těchto výrobků na trhu. Jen pozor, abyste si správně vybrali. Vyrábějí se buď jako plná prkna, nebo prkna s komorami. Ta první jsou odolnější vůči nárazu, ale také o něco dražší. Komorová jsou lehčí na manipulaci při montáži. Vybírejte je tedy podle toho, kam v zahradě přijdou a jak moc je budete zatěžovat. Zcela vyhnout byste se měli při stavbě teras a jiných pochozích ploch dutým prknům. Časem u nich totiž dochází k deformacím a praskání materiálu. Pozor také na velmi levné výrobky, do směsi se zpravidla dává pouze dřevní moučka nebo bambus a druhy plastů, jejichž zdravotní nezávadnost nemůže výrobce zpravidla doložit.

foto: Shutterstock

Na fasádě izoluje

Z kompozitu se vyrábějí i prkna či desky určené na obklady fasád a dalších svislých ploch. I zde se setkáte s výrobky ve dvou variantách z hlediska ceny a kvality. Na výběr máte buď standardní, nebo komůrkové desky, které mají velmi vysokou pevnost a robustnost díky dvoustěnné konstrukci. Navíc systém ventilace zajišťuje odvádění vlhkého vzduchu za obložením směrem ven a přispívá tak ke zdravému prostředí uvnitř budovy. V zimě nepropustí chlad dovnitř a udržuje teplo v interiéru, čímž šetří vaše peníze. V letním období pak zabrání pronikání teplého vzduchu do místností a jejich přehřívání.

foto: Shutterstock

Nejen snadná údržba je výhodou

Jak u teras, tak plotů nebo obkladů fasád například u frekventovaných cest či na podobných místech oceníte snadnou údržbu. Zapomeňte na pravidelné natírání, olejování či impregnaci proti dřevokazným houbám. Po celou dobu si vystačíte pouze s vodou, povrch ostříkáte vysokotlakým čističem. Rozhodně tak nesnížíte trvanlivost kompozitu, která se počítá v řádu desítek let. Firmy na ně dávají běžně záruku dvacet až dvacet pět let, vydrží vám však mnohem déle.

foto: Shutterstock

K výhodám patří i snadná práce s těmito prkny. Kompozit si totiž zachoval snadnost opracování jako u dřeva, vystačíte si tedy s obyčejnou pilkou. Pokud dojde přece jen neopatrným zacházením k poškození kompozitních prken, například od žhavého uhlíku, který vyletí z grilu, lze tento materiál opravit. Na odstranění mastných skvrn si pak vystačíte s obyčejným saponátem.

 


Kde všude se dřevoplast používá?

foto: Shutterstock

Bazény
Kompozit ani mokrý neklouže a rychle schne. Oproti masivnímu dřevu netvoří třísky, a tak si je nezadřete do bosého chodidla. A nevadí mu ani chlor či slaná voda.

foto: Shutterstock

Terasy a cesty
Kdo by nechtěl dřevěnou terasu? Od pořízení ho pravidla odradí složitější pokládka a náročná údržba, kdy je třeba prkna nejpozději jednou za dva roky natírat nebo olejovat. U dřevoplastu stačí plochu umýt tekoucí vodou.

foto: Shutterstock

Ploty a vrata
Dřevoplastová prkna lze vlastní použít všude tam, kde se běžně instalují ta přírodní. Tedy i na ploty a branky. Firmy vyrábějí přímo plotovky, a to v různých výškách od jednoho do dvou metrů.

foto: Shutterstock

Lavice a posezení
Kamenné zídky se promění v lavice, jakmile vytvoříte sedáky z kompozitních dílů. Anebo jimi obložit betonovou konstrukci. Dřevoplast je odolný vůči mrazům i UV záření, pokud se přece jen poškodí, lze ho opravit nebo jedno prkno snadno vyměnit.

foto: Shutterstock

Madla a zábradlí
Protože si kompozit uchovává ze dřeva tu vlastnost, že je teplý na dotyk, ale netvoří třísky, lze ho využít i jako madlo nebo do zábradlí. Vydrží tady také několikrát delší dobu, neshnije, ani když na něm bude v zimě několik týdnů ležet sníh a v létě pršet.

 

Redakce, foto: Shutterstock

Když se spojí dřevo a plast…