Keře pro slunná a vysýchavá stanoviště

Pokud na vaši zahradu po většinu dopadají sluneční paprsky, trápí vás neustále vysýchání půdy a nechcete zbytečně plýtvat vodu na zálivku, zohledněte tyto specifické podmínky již při samotném zakládání zahrady. Mnoho starostí si ušetříte správným výběrem vhodných rostlin. Pojďme se podívat na okrasné keře, které si s těmito podmínkami hravě poradí.

Perovskie lebedolistá

Perovskie lebedolistá

Kromě aromatických polokeřů, které často řadíme mezi trvalky, jako jsou levandule úzkolisté (Lavandula angustifolia) a tymián (Thymus vulgaris), můžete vybírat ze stálezelených jehličnatých keřů i opadavých i stálezelených listnáčů. Váš výběr ovlivní výška požadovaných rostlin a požadavky na estetické působení. Při rozhodování si odpovězte na otázky, zda chcete, aby byly keře stálezelené, jestli chcete požadujete podzimní zbarvení listů nebo jestli upřednostníte zajímavě kvetoucí rostliny.

Stálezelené jehličnany

Na slunné stanoviště se hodí borovice kleč (Pinus mugo) dostupná v mnoha zajímavých kultivarech. Vyzkoušejte v zimě do zlatova barvící kultivar Winter Gold nebo svěže zelený Pumilio. Mezi nejméně náročné dřeviny patří také druhyz rodu jalovců. Vhodný je třeba jalovec chvojka (Juniperus sabina), jalovec polehlý (J. horizontalis) nebo jalovec obecný (J. communis). Bronzové zimní zbarvení předveede půdopokryvná mikrobiota (Microbiota decussata).

Kvetoucí opadavé listnáče

Ořechokřídlec clandonský

Ořechokřídlec clandonský

Z krásných květů se můžeme těšit u perovskie lebedolisté (Perovskia atriplicifolia), která na sebe upozorní modrými květy a zajímavou vůní listů. Obdobný modrý odstín drobných kvítků nabídne také ořechokřídlec clandonský (Caryopteris x clandonensis). Neuvěřitelně bohatou škálu kultivarů oceníte u rodu janovců (Cytisus sp.) s typickým metlovitým habitem. Celý keř je v době květu ponořen do sytých tónů a stává se tak dominantním prvkem zahradní kompozice.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Keře pro slunná a vysýchavá stanoviště

Keře pro slunná a vysýchavá stanoviště