Kouzlení s tykvemi

Říjen je ve znamení podzimu a my se můžeme těšit z pestrých barev, které nám příroda na zahradě vykouzlila. Pokud i vy patříte mezi šikovné kutily a rádi experimentujete s přírodními materiály při výrobě přírodních dekorací, určitě nezapomeňte na tykve, které se právě nyní sklízejí. Nehodí se pouze pro výrobu klasických dekorací ve formě dušičkových strašáků, ale perfektně doplní také květinové dekorace, vytvoří skvělý svícen pro svíčku nebo nás omámí typickou vůní v kuchyni.

Do tvorby dýňových dekorací určitě zapojte také děti.

Do tvorby dýňových dekorací určitě zapojte také děti.

Dýně jsou naprosto všestranné. Jedná se o praktickou plodinu, které se daří především v živné půdě bohaté na dusík, která netrpí nedostatkem zálivkové vody. Letošní sucha těmto atraktivním rostlinám tedy příliš neprospěly, přesto se i tento rok poměrně dobře urodily. Dají se pěstovat ve skleníku, na kompostu i ve volné půdě na záhonku nebo třeba v pařníku. Tykve představují opravdu bohatý rod, který reprezentuje celá řada notoricky známých druhů. Patizon, dýně či cuketa patří mezi známé druhy plodové zeleniny, které se skvěle hodí pro přípravu mnoha zeleninových i masitých pokrmů a zároveň se pro své bizarní tvary hodí do různých zahradních i interiérových dekorací. Stačí pouze zapojit fantazii a dílo bude na světě!

Nekonečné možnosti

Tykve nás překvapí mnoha odrůdami v zajímavých barvách i tvarech.

Tykve nás překvapí mnoha odrůdami v zajímavých barvách i tvarech.

Díky svým zajímavým tvarům a barvám se v dekoracích skvěle kombinují s dalšími rostlinami s květy výrazných barev. Stejně dobře si ale také rozumí s plody ovoce a jiné zeleniny. Pestrých barev se rozhodně nebojte, k podzimu neodmyslitelně patří. Pokud si chcete zajet pro inspiraci, jaké tykve si příští rok pořídit, zajeďte si k některým specializovaným pěstitelům. Příprava podzimních dekorací s tykvemi bude navíc zaručeně bavit i děti, proto je do procesu tvorby také zapojte. Tykve různých barev a tvarů si skvěle v dekoracích sednou s přírodními materiály, stálezelenými dřevinami nebo třeba s pestře kvetoucími rostlinami, které stejně jako tykve k podzimu patří.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Kouzlení s tykvemi

Kouzlení s tykvemi