Třapatkovky vnesou do zahrady barvy

Krásné květy v plném létě a léčivé účinky jasně charakterizují nenáročnou třapatkovku (Echinacea sp.), která si čím dál tím více nachází cestu do našich zahrad. Pro svůj poměrně vysoký vzrůst, nízké nároky na pěstování a odolnost vůči suchu se výborně uplatňují v mnoha druzích a kultivarech v prérijních trvalkových záhonech. Jejich sortiment se neomezuje pouze na bílou a růžovou barvu květů, rozhodně je z čeho vybírat.

Škála barev, forem i tvarů květů je u třapatkovek opravdu bohatá.

Škála barev, forem i tvarů květů je u třapatkovek opravdu bohatá.

Na českých zahradách dáváme většinou přednost známé třapatkovce nachové (Echinacea purpurea), která je v současné době opravdu hojně prošlechtěna. Kolegyněmi jistě známějšího druhu jsou žlutě kvetoucí třapatkovka zvláštní (E. paradoxa) nebo růžově kvetoucí druh s úzkými okvětními plátky třapatkovka bledá (E. pallida). Oba druhy nacházejí stejné uplatnění v prérijních výsadbách, ale třeba také ve skalních partiích nebo klasických rabatech. Kromě dlouhé doby květu, krásných barev a nízkých nároků na péči vás jistě potěší také atraktivním vzhledem v zimě. Výrazná suchá květenství se skvěle snoubí s dalšími druhy trvalek zajímavými v době vegetačního klidu a okrasnými trávami. Abyste o tuto podívanou nepřišli, odložte řez suchých částí rostliny až na další sezonu v předjaří. Krásné úbory lákají také opylovače, mezi kterými představují hlavní fanoušky třapatkovky motýli a čmeláci.

Zajímavé kultivary

Krásné třapatkovky najdou uplatnění v každé květinové i přírodní zahradě.

Krásné třapatkovky najdou uplatnění v každé květinové i přírodní zahradě.

Třapatkovky prošly dlouhodobým šlechtěním, jehož výsledkem jsou různé barvy, ale také formy a tvary květů. Kultivary se liší například tvarem okvětních plátů i jejich množstvím a délkou.

Tomato Soap – oranžově růžové květy

Magnus – sytě růžové ploché květy

Tangerine Dream – jemně oranžové květy

Pink Poodle – sytě růžové plné květy kulovitého tvaru

Now Cheesier – sytě žluté květy se světlým středem

Avalanche – čistě bílé květy se světlým středem

Piccolino – sytě růžové poloplné květy

Green Jewel – světle zelené květy jednoduché stavby

Flamenco Orange – sytě oranžové květy

Colorburst Orange – plné oranžové květy

Firebird – temně červeně oranžové květy

Hope – světle růžové květy s velkým středem

FOTO: SHUTTERSTOCK

Třapatkovky vnesou do zahrady barvy

Třapatkovky vnesou do zahrady barvy