Krásné listy dlužichy

Zahradní kříženci dlužich patří mezi rostliny, které jsou krásné i po odkvětu. Listy jim zpravidla zůstávají přes zimu, navíc se zbarvují do různých odstínů červené, zdobí je i kontrastní žilkování nebo mramorování.

Dlužicha krvavá

Heuchera sanguinea

Ozdobou dlužichy krvavé jsou vysoké laty růžových nebo červených květů (‘Scarlet Red’ nebo ‘Margot’), které se využívají i do letních kytic, dlouho totiž vydrží krásné. Listy mívá zelené, někdy po stranách načervenalé. Vysazujte je proto k travinám, kakostům či dřevinám, s nimiž na podzim vytvoří pěkný kontrast.

Tip pro pěstování: Dlužichy všeobecně potřebují pro svůj růst polostín a humózní půdu. Trvalé přemokření jim však nesvědčí.

 

Dlužicha drobnokvětá

Heuchera micrantha

Dlužicha drobnokvětá – jak napovídá její jméno – nezaujme ani tak svými nenápadnými květy, jako bohatými purpurové a někdy i bronzově zbarvenými listy. Pěstuje se hlavně kultivar ‘Palace Purple’ nebo ‘Regina’, jejíž krásné červené listy zdobí stříbrná kresba, anebo karmínová ‘Rachel’. Obě dobře vyniknou vysazené ve skupinách nebo na okrajích trvalkových záhonů.

Tip pro pěstování: Jako jiným rostlinám s pestrobarevnými listy jim prospívá několik hodin slunce denně, jinak ztratí barvu.

 

Dlužicha americká

Heuchera americana

Dlužichy pocházejí z amerického kontinentu. Stále oblíbenější jsou však zahradní kříženci, kteří mají nápadné robustní listy s mramorováním, červenými žilkami či s karmínovou skvrnou uprostřed, například odrůda ‘Dale’s Strain’, ‘Marvelous Marble’. Připomínají listy velkokvětých begonií, na rozdíl od nich ale na rostlině zůstávají i v zimě.

Tip pro pěstování: Odrůdy s velkými listy spotřebují hodně vody a také dostatek živin. Vadí jim i krátkodobé sucho.

 

Dlužicha drobná

Heuchera pulchella

Tento nízký druh dlužichy dorůstá do výšky jen patnáct až dvacet centimetrů, hodí se tedy i do skalek, koryt nebo na kamenité zídky. Má tmavě červené květy. Také u tohoto druhu zůstávají listy, které jsou zelené a zespodu lehce narůžovělé, na rostlině i přes zimu. To je u skalek, na druhy rostlin poměrně chudých, vítané obohacení.

Tip pro pěstování: Tato květina se nehodí na plné slunce, je třeba ji vysazovat na přistíněná místa, kde bude mít vhodné podmínky k růstu.

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz, Shutterstock

Více informací se nachází v říjnovém vydání z roku 2017.

Krásné listy dlužichy