Květinový kalendář – Růžový červen

Pro milovníky květin je červen asi tím nejradostnějším obdobím v roce. Voňavé květy všech možných barev rostou na zahradě, podél polních cest i na loukách. Ačkoli příroda hýří barevnými tóny od bílé, žluté, červené až po modrou, my se zaměříme na něžné tóny růžové barvy, která dobře ladí s fialovými a jemně zelenkavými odstíny. Kyticí v těchto barvách vyjádříte obdarovanému vděk i náklonnost.

Růžová barva symbolizuje radost, něhu, lásku, dobrou náladu a nostalgii.

Růžová barva symbolizuje radost, něhu, lásku, dobrou náladu a nostalgii.

Na zahradách právě rozkvétají růže, hortenzie i neúnavné tavolníky, které se perfektně hodí do kulatých kytic nebo vypichovaných aranžmá vhodných do interiéru i na stůl na venkovní terasu. Trvanlivé květy vyberete také z řad letniček a cibulovin. Hojně v tomto období využijete zahradní trvalky i plané byliny s dlouhou trvanlivostí. Zvláště dobře se kombinují květy ryze okrasných prošlechtěných druhů s divokými bylinami, které dodávají květinové vazbě nápaditost a lehkost. Nebojte se vytvořit kombinaci několika druhů, jejichž vůně se budou příjemně doplňovat. Dekoraci odlehčete zajímavým sortimentem zeleně v různých tónech. Do kytic se dobře hodí stébla lučních trav, listy pivoněk nebo třeba větvičky olistěné břízy. Pokud se vydáte za květinami do přírody, nezapomeňte si s sebou vzít ostré zahradnické nůžky, kterými snadno odstřihnete větvičky dřevin a zároveň rostlinu nepoškodíte.

Nabídka rostlin

Růžová jde ruku v ruce se svěže zelenou a fialovou.

Růžová jde ruku v ruce se svěže zelenou
a fialovou.

Růžová jde ruku v ruce se svěže zelenou a fialovou. Nechte se inspirovat naší ukázkovou kyticí, ve které dominují růžové a fialové anglické růže s jemnou vůní. Královnu květin doplňují bílé kvítky jarmanky větší (Astrantia major) s jemným růžovým nádechem. Tyto nenáročné trvalky kvetou od června do srpna a jejich kultivary seženete v různých tónech bílé, růžové i karmínové barvy. Kytici dodávají lehkost a mladistvý charakter. Funkci zeleně pro tentokrát přebírají poupata rozchodníků nádherných (Hylotelephium spectabile) s fialově zelenými lístky. Hlavní hmotu doplňkové zeleně tvoří světle zelená květenství kontryhelu měkkého (Alchemilla mollis) a listy jahodníků (Fragaria sp.). Většinu rostlin z ukázkové kytice najdete během června na své zahradě nebo v obchodech s řezanými květinami. Tato kulatá kytice je vázána do volné spirály a hodí se jako dárek k narozeninám či k svátku nebo jen tak jako efektní dekorace na jídelní stůl.

Možné alternativy

Všechny uvedené rostliny v červnu poměrně snadno seženete, pokud byste ovšem některý druh potřebovali nahradit, určitě můžete využít luční květy. V červnu ještě na některých místech dokvétají sytě růžové kohoutky luční (Lychnis flos-cuculi). Jejich rovnocenným partnerem mohou být náprstníky červené (Digitalis purpurea), které se hodí zvláště do vysokých kytic. Kulovité květy růží nahraďte růžovými česneky obrovskými (Allium giganteum) nebo liliemi (Lilium sp.). Na zahradě i v přírodě můžete počítat také s velice bohatým sortimentem zeleně. Dobrou práci odvedou kapradiny, listy pivoněk a bohyšek. Kytici po obvodu zarámují tmavě zelené listy rodgersií. Nakonec kytici svažte přírodním lýkem nebo látkovou stužkou a máte hotovo.

Růžová barva symbolizuje radost, něhu, lásku, dobrou náladu a nostalgii.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Květinový kalendář – Růžový červen

Květinový kalendář – Růžový červen