LOTTUM – hlavní město růží

Rubrika: Zajímavosti

Vždy, když člověk začne přemýšlet o dovolené, nebo jenom o výletu, ovlivňují ho katalogy cestovních kanceláří a v nich světoznámé destinace, metropole a velká města plná atraktivních památek a pozoruhodností. Velmi často ale i malá a neznámá místa mají co nabídnout. Přesvědčí vás o tom nizozemská vesnice Lottum.

lottum_1

Lottum se nachází v nizozemské provincii Limburg, kousek od hranic s Německem. Je to vesnice, v níž bydlí jen kolem dvou tisíc obyvatel. Tedy opravdu není velká, alespoň v pojetí, podle něhož se posuzují lidská sídla. Pominete-li množství obyvatel a podíváte se na Lottum z jiného pohledu, hodnocení bude zcela jiné.

lottum_3

Pole plná růží

Lottum je navzdory své velikosti jedním z hlavních sídel nizozemské školkařské produkce. V obci a jejím bezprostředním okolí, se pěstují okrasné keře, dřeviny roubované na kmínku, popínavé rostliny a k tomu ještě růže. Květiny, které není třeba představovat. Podmínky jsou zde natolik příznivé, že se školky mohly rozvinout v plné síle. Ze všech rostlin si ale nejvýznamnější pozici vydobyly právě růže. Proto je místo zajímavé nejenom pro zahradníky, obchodníky, ale i turisty. Lottumské růže nerostou totiž za neprůhlednými zdmi a v uzavřených dvorech, ale na polích v okolí obce a jejich květy září v milionových počtech na velkou dálku. Mluvit o milionech se zdá být trochu nadnesené, ale je to pravdivé číslo. Právě z  této oblasti pochází přibližně sedmdesát procent celkové nizozemské produkce růží. Kromě samotného městečka se vyplatí udělat si výlet i do bezprostředního okolí a projít se pěšky po vyhlídkových trasách, nebo využít kolo a dopřát si některý z neopakovatelných výhledů při projížďkou po některé z cyklotras.

lottum_6

Zastavení první – vesnice

Je to až trochu s podivem, že malá obec může být tak atraktivním cestovatelským cílem. Díky růžím tomu tak je, i když atraktivita místa má silně sezónní charakter. Ideální dobou k návštěvě je konec června a potom první polovina srpna. Pokud nepřijedete zrovna na kole, rozhodně se vyplatí auto či autobus opustit, hned jak je to možné a všude dále jenom chodit pěšky. Má význam si obec projít v klidu a s fotoaparátem v plné pohotovosti. Jednotlivé zahrádky jsou výkladní skříní místních obyvatel. V mnoha domech bydlí opravdoví zahradníci, či majitelé firem, jejich rodinní příslušníci a zaměstnanci. Bydlet v Lottumu a mít zanedbanou zahrádku by byla pěkná ostuda. Do zahrad se tady, i jinde v Nizozemí, nakukuje snadno. Jenom někdy si majitelé chrání soukromí živým plotem, obvykle parcelu od chodníku dělí jenom nízký plůtek, nebo proužek půdopokryvných rostlin. Procházejte s pokorou, tiše a s úctou – uvidíte nevídané věci. Rozkvetlé růže budou v hlavní roli, ale to není všechno. Lottumské zahrádky dokazují, že když je vůle, jde i na malém prostoru vytvářet velké věci.

lottum_5

Zastavení druhé – Rosarium Lottum

Při procházce úhlednými uličkami lze dojít až na kraj obce a do specializované prodejny, která se jmenuje prostě Rosarium Lottum. Vedle sbírky růží vysazených ve volné půdě je tu také velkolepá plocha těch kontejnerových a všechny se prodávají. Není to jen tak obyčejné místo, nabízejí zde kolem sedmi stovek odrůd – drobnokvětých, čajových, mnohokvětých, popínavých či moderních. Některé z prodávaných růží vidíte i na sbírkové ploše, kde se předvádějí ve své plné kráse. Velkolepost místa ohromí, pro milovníky růží je to krásné a inspirativní, ale také trochu těžké. Vybrat si jenom něco z té nádhery bývá velmi obtížné.

lottum_2

Zastavení třetí – De Rozenhof

To ale není všechno. V miniaturním Lottumu najdete ještě další turistickou atrakci, další rozárium. Nese jméno De Rozenhof a jde o obecní prostor. Spravuje ho místní radnice a slouží opět jako výstavní plocha zdejších růžařů. Na rozdíl od předešlého místa se zde platí vstupné a místo růží tady koupíte celou řadu suvenýrů a předmětů souvisejících s touto rostlinou, včetně knížek a informačních materiálů. Samotné rozárium je vedeno trochu jinak než to první. To obecní není příliš rozlehlé, což ale nebrání tomu, aby z různých koutů bylo slyšet obdivné vzdechy nadšených návštěvníků. Růže zde dostávají maximální možnou péči, jsou v kondici a zdravé. Všechny mají jmenovku, jde o výukové místo velkého významu pro každého nadšence.

lottum_7

Festival růží – jenom v sudých letech

To stále není všechno. Pro milovníky těchto rostlin má Lottum ještě jednu specialitku navíc – festival růží. Koná se jenom v sudých letech o druhém srpnovém víkendu. V těchto dnech množství návštěvníků přesáhne počet obyvatel obce. Celý Lottum se převlékne do slavnostního šatu. Kolem domků, ale i na zahradách a v uličkách vyroste květinová výstava plná řezaných růží. K nim přibudou různé dekorace či modely slavnostně oblečených postav. Jsou tu tisíce růžových aranžmá, ve všech barvách i tvarech, jaké si lze jenom představit. Na toto růžové šílenství se přijíždějí podívat lidé z blízkého okolí, ale i zdaleka. Návštěva festivalu je úžasným zážitkem, ovšem vyplatí se ji načasovat hned na ráno, když se otevřou brány do obce a ještě nepřichází tolik turistů. Je to výhodné i z hlediska pohledu na růže, které bývají po ránu ještě svěží a pohled do jejich květů je stejně osvěžující, jako jejich vůně.

lottum_4

Pokud by se stalo, že pohled do růžových kytic vám zevšední, jenom necelých pět kilometrů od Lottumu se nachází rozlehlý historický park a zámek Arcen. I zde se dá pobýt a užít si hezké chvíle ve společnosti krásných rostlin.

Foto Pavel Chlouba

Další informace najdete v prosincovém vydání magazínu Flóra.

LOTTUM – hlavní město růží