Malé vodní prvky

Voda na zahradě má zcela nezastupitelné poslání. Je důležitá nejenom pro život rostlin a živočichů obývajících zahradu, ale významně ovlivňuje i pocity, emoce a nálady.

Trochu více prostoru potřebuje neobvyklá vodní kaskáda, kterou tvoří soustava velkých betonových talířů.

Voda v jakékoli podobě a formě zahradu oživí, vytvoří v ní příjemné mikroklima a poskytne úkryt různým živočichům. Při nedostatku prostoru jsou malé vodní prvky ideální řešením.

Malých vodních prvků si mohou užít i majitelé balkonů.

Neobjevujeme tímto sdělením nic nového, vždyť voda byla součástí už těch nejstarších zahradních stylů. Bez vodních prvků se neobešla antická zahrada či zahrada orientální, voda je pevnou součástí i zahrad japonských a čínských – no a nakonec i naše rodinné zahrady voda často doprovází v mnoha svých podobách. Nejčastěji se na našich zahrádkách setkáte s vodou ve formě okrasných jezírek a uměle vytvořených potůčků. Poslední roky přejí i koupacím jezírkům, která stále častěji konkurují u nás tak oblíbeným zahradním bazénům. Tradiční bazény, ale i jezírka či potůčky však vyžadují obvykle dostatek prostoru, aby byly funkční a působily přirozeně. Majitelé menších zahrad často trápí, že se na jejich pozemek žádný vodní prvek nevejde. Nemusí tomu tak ale být vždy. Vodní prvky mohou mít mnoho různých podob, přičemž některé z nich vyžadují jenom minimum prostoru. Vybrané lze dokonce vytvořit s minimálními nároky na rodinnou pokladnu nebo oživením starých nádob, které by jinak skončily na skládkách či ve sběrných dvorech. K vynikajícím vodním prvkům patří různá prameniště, ze kterých vytéká malé množství vody vracející se do skryté nádoby pod povrchem země. Tyto vodní prvky pracují obvykle s pomocí slabého čerpadla, které se stará o neustálou cirkulaci vody v systému. Podle typu povrchového vzhledu prameniště lze vybírat od skromné přírodní úpravy přes moderní řešení až po uměleckou variantu vytvořenou z kovu, keramiky, kamene či dřeva. Některé typy prameniště si snadno obstaráte nákupem ve specializované prodejně, pro méně běžná řešení budete muset zapojit vlastní fantazii či požádat o spolupráci šikovného keramika, kameníka, tesaře či uměleckého kováře.

Překvapivě působivý efekt může nabídnout i stará kovová vana.

Překvapivě působivý efekt může nabídnout i stará kovová vana, která kdysi sloužila docela jiným účelům těžkého průmyslu. Tyto či podobné nádoby nepatří k běžnému sortimentu zahradnických či hobby prodejen, ale možná u někoho dřímají na dvorku či v hromadě harampádí celkem nevyužité. Ve společnosti jemných tvarů a barev rostlin mohou znovu ožít a majitelům zahrady přinášet novou radost.

Prameniště tohoto typu dobře poslouží i jako pítko pro drobné živočichy.

Majitelé chalup a starých domů mají často k dispozici kamenné koryto, ale celkem hezké nádoby se vyrábějí i z betonu. Obojí lze upravit tak, aby se voda do nádoby dostávala zespodu, naplnila ji a přetékala nejnižším okrajem. Prameniště tohoto typu dobře poslouží i jako pítko pro drobné živočichy.

FOTO: AUTOR

Malé vodní prvky

Malé vodní prvky