Malí, ale výkonní roboti

Udržovat trávník můžete i z pohodlí domova. Robotická sekačka sama vyjede na trávník, poseče ho, vyhne se překážkám, nabije se, a dokonce se ohradí vůči zlodějům.

Uvažujete-li o koupi robotické sekačky, vyberte si takovou, která má Li-Ion baterii.

Robotická sekačka je určena pro průběžnou údržbu menších, ale i středně velkých trávníků. Vybírat můžete ze dvou základních typů.

Vymezené hranice

První typ robotických sekaček pracuje v prostoru vymezeném obvodovým kabelem, který se umístí do trávníku. Uvnitř této plochy se podle určitého systému pohybuje a seče trávu. Je proto nutné kabelem ohraničit i objekty, které se v trávníku nacházejí, ale nechcete je posekat, například záhony. Instalace kabelu může být náročnější u trávníků komplikovanějšího tvaru nebo se záhony uvnitř. Kabel se zakopává asi dva centimetry pod zem nebo se k zemi přichytává speciálními skobami a nechává se trávníkem zarůst. Mimo vymezený prostor nemohou roboty pracovat, jakmile sekačka narazí na signál vodicího kabelu, otočí se a pokračuje jiným směrem. Směr ale nevolí náhodně. Lze ji naprogramovat tak, aby nezůstalo jediné místo neposečené a na trávě nezůstávaly vyjeté koleje. Ještě před úplným vybitím nebo po ukončení práce si sekačka sama najde dobíjecí stanici.

Mezi překážkami

Levnější bývají zpravidla sekačky, které se pohybují v prostoru vymezeném fyzickými překážkami, jako je třeba plot nebo zeď. Proto je třeba ohraničit i záhony a místa, která nechcete posekat. Sekačky jsou sice vybaveny senzory, které poznají, že robot vyjel z trávníku, zastaví nože a robot se vrátí na trávu, záhon osázený nízkými rostlinami ale nemusí poznat. Tyto sekačky můžete umístit na jakýkoli trávník. Neomezený pohyb ovšem znamená, že je třeba je hlídat, aby něco nepoškodily nebo někam nespadly. Starší a levnější sekačky nemají dobíjecí stanici a musíte je dobít ručně pomocí nabíjecích kabelů. Mezi nevýhody patří i menší možnost programování a horší ochrana před zloději.

Bezpečnost

Výrobci doporučují na robotické sekačky při práci dohlížet a zajistit, aby se na trávníku nepohybovaly děti a zvířata. Riziko při střetu s robotem v provozu ale nehrozí. Člověk je při nárazu brán jako překážka, díky čemuž robot po kontaktu změní směr. Některé sekačky mají i alarm, který se spustí ve chvíli, kdy se někdo pokusí se zapnutým robotem manipulovat. Všechny roboty také zastaví své nože v případě, že je někdo nadzdvihne, zvedne nebo obrátí.

Co dokážou

Inteligentní robotické sekačky samy zajistí údržbu trávníku až do plochy 4000 m². Svahová dostupnost se pohybuje od 25 do 45 %. Naprogramování přístroje, např. sečení v daný čas nebo volba režimu sečení, bývá intuitivní a jednoduché. Sekačka dokáže pomocí dešťového čidla sama upravit svůj žací a dobíjecí cyklus. Některé modely umějí vypočítat nejefektivnější dráhu sečení, případně sečou v rovnoběžných pruzích, čímž zajistí rychlé a kompletní posečení trávníku a nevynechají žádné místo. Drobné kousky posečené trávy za sebou sekačky trousí, čímž přispívají k hnojení trávníku a současně zamezují zbytečnému odparu vody z půdy. Většina robotických sekaček pracuje potichu a některé typy lze zaheslovat (PIN) pro případ krádeže.

Ovládejte sekačku mobilním telefonem

Nejnovější řada robotických sekaček Robomow určená pro sečení zahrady až o rozloze 3000 m2 umožňuje dálkové ovládání pomocí chytrého telefonu. S mobilní aplikací Robomow můžete nejen kontrolovat práci sekačky, ale i ovlivňovat způsob její činnosti, aniž byste museli opustit pohodlí svého křesla. Umožňuje také změnit nastavení sekačky a přizpůsobit ho vlastním plánům, a to vše pouhým stisknutím tlačítka.

FOTO: ARCHIV FIRMY AMA CZECH

Malí, ale výkonní roboti