Aby zahrada fungovala… Příprava trávníku na sezonu

Trávník je pro většinu zahrádkářů opravdovou třešničkou na dortu a věnují mu čas i pravidelnou péči. Zima zatím sice nechává tento zelený koberec v klidu, jaro se ale neúprosně blíží. Pojďme se proto podívat, jakou údržbu můžete svému trávníku poskytnout hned na začátku sezony.

Zvláště na jaře mohou být dobrým pomocníkem tretry určené k provzdušnění trávníku.

Zvláště na jaře mohou být
dobrým pomocníkem tretry
určené k provzdušnění trávníku.

Péče o trávník zahrnuje množství různých prací, jejich volba a preciznost provedení však plně závisí na vašich požadavcích, a hlavně na typu trávníku. Pokud jste si totiž na zahradě založili květnatou louku, jste od jarní péče plně osvobozeni. Nečeká vás seč, hnojení ani vertikutace. U intenzivních trávníků s vysokou estetickou hodnotou je vše ale úplně jinak. V jejich případě se jistě rádi ubráníte chůzi po sněhem zapadaném porostu, protože jinak mu hrozí napadení houbovými chorobami. Jakmile ovšem teplota půdy stoupne nad 6 °C, začne pro zahrádkáře pravý ráj. Při této teplotě trávník opět obnovuje růst, což je jasný ukazatel, že je čas se pustit do práce.

Hlavní důvody údržby
Intenzivní trávník vyžaduje prakticky celoroční dohled, kromě zimy, kdy se nachází v klidu. Jarní péče je důležitá pro správný a rychlý start do nové sezony, ovšem velkou roli zde hraje i údržba provedená předešlý rok na podzim. Rozdíl uvidíte například na trávníku, na kterém jste na podzim provedli vertikutaci, a travním porostu, na němž jste ji vynechali. Trávník po vertikutaci začne rychleji přijímat živiny a díky absenci plsti se dostanou k povrchu půdy světlo a vzduch. To má za následek rychlejší růst a vyšší kvalitu čerstvě narostlého trávníku. Jarní údržba by tedy vlastně měla navázat na systém péče z předchozího roku. Důvodem k jejímu provedení je také udržení či zvýšení kvality nebo případná rekonstrukce porostu či přeměna na jiný typ trávníku.

Nejvhodnější termín
Jednou z prvních činností, kterou můžete provést, je již zmíněná vertikutace, tj. prořez trávníku s cílem odstranit plsť tvořenou odumřelými listy trav, plevely a mechem. Do té se pusťte v době, kdy již nehrozí pokles teplot pod bod mrazu, všeobecně se doporučuje termín na konci dubna nebo v polovině května. V praxi se ale provádí vertikutace většinou dříve, protože každý rok je průběh počasí odlišný a zimy se postupně krátí. Proto není výjimečná ani vertikutace v březnu. Dobrým ukazatelem pro začátek prací je také obnovený růst trávníku, tj. při zmíněné teplotě půdy nad 6 °C. Do té doby vertikutaci ani hnojení neprovádějte, došlo by pravděpodobně k poškození porostu a ke zbytečným ztrátám živin.

Pořiďte si kvalitní vertikutátor. Málo výkonné stroje neprovedou práci dobře, což se odrazí na stavu trávníku.

Pořiďte si kvalitní vertikutátor. Málo
výkonné stroje neprovedou práci dobře,
což se odrazí na stavu trávníku.

Jak na to
Vertikutaci obvykle předchází spuštění závlahového systému. Tuto práci ale dělejte v době, kdy už nehrozí pokles teplot pod bod mrazu. Pokud by i přesto k jejich krátkodobému snížení došlo, dobře nainstalovaný závlahový systém by to nemělo nijak ohrozit. Na větších zahradách vám s vertikutací pomůže výkonný vertikutátor. Volte raději výkonnější stroj s noži, typy s malým výkonem neprovedou práci dobře, což se podepíše na kvalitě okrasného trávníku. Prořez většinou stačí provést ve dvou na sobě kolmých směrech, u silně zaplstěných trávníků proveďte ještě jeden šikmý směr. Po každé etapě vertikutace pečlivě vyhrabte z trávníku plsť. Jakmile je práce hotová, vezměte si na pomoc strojek na hnojení nebo rozmetadlo, které po trávníku rovnoměrně rozhází granulky hnojiva. Pokud na jaře provedete vertikutaci, na hnojení určitě nezapomeňte. V tomto období je totiž porost dost náročný na příjem živin. Bezproblémový start do nové sezony zajistí dlouhodobě působící granulovaná hnojiva určená přímo pro začátek sezony. Na trhu seženete také typy ekologických hnojiv a sortiment s dodanou organickou hmotou. Další možnou variantou jsou také krátkodobě působící hnojiva, u nichž se ovšem rychle projeví nerovnoměrné rozhození granulátu po ploše. Po nahnojení trávník pečlivě zalijte, granulky hnojiv by se měly dostat k povrchu půdy. Mezi další činnosti, které mnohé zahrádkáře jistě neminou, patří postřiky proti trávníkovým plísním. Nejznámější je plíseň sněžná, která se objevuje velice často právě na intenzivně udržovaných trávnících. Ještě než ale vezmete do ruky postřikovač, skvrny na trávníku načechrejte švédskými hráběmi (s doširoka rozevřenými prsty) a vyhrabte z nich všechnu odumřelou hmotu. K povrchu půdy se tak dostane vzduch. S plísní si poradí řada na trhu prodávaných fungicidů, proto se jejího výskytu nemusíte bát. Po zimě se jistě také setkáte s poklesem terénu na některých místech, která dosypte trávníkovým substrátem. Pokud nechcete čekat na zakrytí těchto míst trsy okolních trav, povolejte na pomoc trávníkové osivo.

Nezbytná péče o trávník

  • spuštění závlahového systému
  • vertikutace
  • hnojení
  • ošetření míst napadených plísněmi
  • úprava terénu – dorovnání prohlubní trávníkovým substrátem nebo křemičitým pískem
  • dosev trávníku
  • obrýpnutí okraje záhonů sousedících s trávníkem
  • rozhrnutí případných krtinců
  • v teplejším období případná regulace dvouděložných plevelů

FOTO:  AUTORKA A SHUTTERSTOCK

KRESBA: AUTORKA

Aby zahrada fungovala… Příprava trávníku na sezonu

Aby zahrada fungovala… Příprava trávníku na sezonu