Trávník od jara do zimy

Jakmile oschne vrchní vrstva půdy, můžete začít s důkladným úklidem trávníku. Pokud si přejete krásně zelený a hustý porost, v péči pokračujte po celý rok.

Jaro

Z trávníku odstraňte všechno napadané nebo naváté listí, větve, případně kameny. Ostřejšími, nejlépe vertikutačními hráběmi prořežte drny do hloubky tři až pět milimetrů. Trávník tak provzdušníte, odstraníte z něj mech a vznikající plst.

Jestliže tráva žloutne nebo hnědne, porost je buď příliš utužený, přemokřený, chybějí mu živiny a někdy ho mohou ničit houbové choroby. V této situaci se doporučuje provést aerifikaci a plochu zasypat křemičitým pískem – dávkujte zhruba kilogram na metr čtvereční.

Trávník přihnojte takzvaným plným kombinovaným hnojivem – množství na metr čtvereční je třicet gramů. Pro rychlou regeneraci poškozeného porostu lze na plochu několikrát rozhodit i malou dávku ledku vápenatého. Na silně poškozená místa dosejte travní směs použitou při založení trávníku nebo tu s označením obnova – poškozená místa rychle zaplní. Koncem jara chemicky nebo mechanicky odstraňte širokolisté plevele.

 

Léto

Trávník v pravidelných intervalech sečte. Dodržujte pravidlo, že při teplotách vyšších než 25 stupňů se zkracuje porost o třetinu délky, při 20 až 25 stupních o jednu polovinu a v chladnějších dnech ho lze posíct až o dvě třetiny.

Trávník nikdy nesmí přeschnout. Proto ho pravidelně zalévejte. Máte-li automatický zavlažovací systém, pouštějte ho každý den brzy ráno nebo po západu slunce. Jestliže používáte klasickou hadici či konev, odborníci doporučují zalévat každé tři až čtyři dny – doporučená dávka na metr čtvereční činí dvacet litrů. Nikdy nezavlažujte za plného slunce, způsobili byste úpal rostlin a v porostu by se začaly objevovat travní houby, rez a plísně. Jednou za dva až tři týdny mu dopřejte dusíkaté hnojivo.

 

Podzim

Na začátku podzimu je vhodné zopakovat jarní zásahy – vertikutaci, případně i aerifikaci a hnojení, aby trávník zesílil před zimou. Září je vhodným měsícem pro likvidace dvouděložních plevelů, použijte k tomu běžně dostupné chemické přípravky. Podle počasí sečte až do listopadu, současně odstraňujte z plochy napadané listí a jiné organické zbytky. Před zimou můžete trávě dopřát vrstvu vyzrálého kompost – dodá jí živiny a také tak srovnáte povrch.

 

Zima

Na začátku zimy odstraňte odumřelou hmotu z trávníku, jinak mu hrozí silné napadení houbovými chorobami. Při déletrvajících mrazech bez sněhové pokrývky a také oblevě po něm nechoďte, jinak byste rostliny poškodily a taky vyšlapaly cesty ve změklé půdě.

 

 

redakce ve spolupráci s www.aros.cz, foto Shutterstock

Trávník od jara do zimy