Kde strunovka nestačí

Benzinové strunové sekačky, označované také jako motorové kosy nebo křovinořezy, uplatníte všude tam, kde je práce s klasickou strunovou sekačkou s přívodním kabelem náročná.

Motorová kosa má univerzální použití, jen na plošné sečení se příliš nehodí.

Motokosy využijete především v rozlehlých zahradách, na obtížně přístupných svazích nebo svazích s velkým sklonem a v členitém terénu. Jde o velice výkonné univerzální stroje s mnohostranným použitím, které zvládnou nejen běžné zahradní práce, jako například dočištění při okrajích posečeného trávníku. S pomocí výměnných řezných nástrojů s nimi zlikvidujete i přerostlou trávu a odolnější stonky různých plevelů a s pilovým listem si můžete troufnout také na prosekávání křovin, slabých dřevin nebo dřevnatého náletu.

Konstrukce

Zjednodušeně řečeno jde o dutou tyč, v níž rotuje poháněcí hřídel a v dolní části stroje je převodovka, která přenáší točivý moment hřídele na žací ústrojí. U lepších modelů rotuje hřídel ve valivých ložiskách, u levnějších v samomazných pouzdrech. Při výběru vždy dbejte, aby byl stroj vybaven antivibračním systémem, který je umístěný mezi motor a ovládací prvky. Ovládat motorovou kosu lze buď pomocí obloukové rukojeti ve tvaru písmene D, nebo rukojeti ve tvaru U, která připomíná řídítka (tzv. bike). Manipulaci usnadňují i popruhy přes jedno nebo obě ramena a závěs u pasu. Nezbytnou součástí křovinořezu je ochranný kryt, který chrání obsluhu před odlétávajícími kamínky a úrazem při případném pádu.

Motor

Pohonem křovinořezu je motor, který může být dvoutaktní nebo čtyřtaktní a je umístěný na horní části tyče. Dvoutakt nabírá rychle otáčky, je však méně ekologický, protože spaluje v benzinové směsi i olej, a je hlučnější. Čtyřtaktní motor se dobře startuje, má menší spotřebu a tichý chod, vyžaduje však větší údržbu. Objemy motorů se pohybují od 20 do 55 cm3, výkon od 0,8 do 2,4 kW a pracovní otáčky se pohybují kolem devíti tisíc za minutu.

Vybavení

Struny se do motorových kos používají dvě nebo čtyři o průměru obvykle 2 až 2,4 milimetru. Délka strun se automaticky seřizuje za chodu stroje při poklepu žací hlavy o zem. Na spodní části ochranného krytu se k tomuto účelu nachází nůž. Všechny modely mají v základní výbavě minimálně poloautomatickou strunovou hlavu k dočišťovacím pracím a kotouč na sečení vyšší trávy. Příslušenství může zahrnovat další žací, vyžínací a řezné kotouče a multifunkční stroje můžete vybavit adaptéry, jako jsou pily, plotostřihy, kartáče k úklidu cest nebo dokonce kultivátory.

Cena

Motorovou kosu s jednoduchou rukojetí a čtyřtaktním motorem obvykle pořídíte do 10 tisíc Kč, s rukojetí typu bike od stejné ceny výše. Od 15 tisíc korun zaplatíte za profesionální stroj se zádovým závěsem.

FOTO: THINKSTOCK

Kde strunovka nestačí

Kde strunovka nestačí