Aby zahrada fungovala… Letní údržba trávníku

Trávník bývá chloubou každé okrasné zahrady. S jeho údržbou se začíná v březnu či dubnu a končí podle počasí koncem října či začátkem listopadu. Na co byste ale neměli zapomenout během léta?

Trávník bývá chloubou každé okrasné zahrady.

Trávník bývá chloubou každé okrasné zahrady.

Nejvíce péče vyžaduje trávník po zimě, kdy je nutné ho připravit na novou sezonu. Stejně tak nesmíte opomenout ani podzimní období, kdy trávník potřebuje podpořit odolnost vůči nízkým teplotám a sněhu. Jak to je ale v létě? Stačí ho pouze pravidelně sekat, nebo je dobré mu dopřát i jinou péči? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, intenzita údržby totiž záleží na typu trávníku. Pokud vlastníte rozkvetlou louku, čeká vás v létě pouze seč a uložení či prodej sena. V přírodních zahradách se pěstuje zpravidla květnatý trávník, který se nepříliš často seče na pochozích plochách zahrady. Používání chemických prostředků určených k hubení plevelů, houbových chorob a hnojení synteticky vyráběnými rychle rozpustnými hnojivy, u nichž hrozí vyplavení živin do podzemních vod, je u tohoto typu trávníku zcela vyloučené. Jiný postup vás ovšem čeká v okrasné zahradě. Od trávníku se zde požaduje stejnoměrně zelená barva, absence plevelných rostlin (všech dvouděložných druhů i nekulturních jednoděložných trav, mezi které nejčastěji patří pýr plazivý), nízce sečený travní drn a perfektně udržované okraje mezi trávníkem a výsadbami okrasných rostlin. Soustřeďme se proto nyní na péči, kterou je třeba věnovat právě intenzivně udržovanému trávníku.

Důvody péče
Intenzivní trávník vyžaduje pravidelný dohled, který ho udrží v perfektní kondici. Jestliže s jeho údržbou ale jednou začnete, je nutné v ní pokračovat, jinak se nestabilní ekosystém tohoto trávníku rychle zhroutí. Pokud třeba omezíte seč, trávník začne rychle řídnout a obnažená místa na půdním povrchu ihned osídlí dvouděložné rostliny. Ty konkurují travinám, jsou poměrně houževnaté, rychleji rostou, v boji o živiny vítězí na plné čáře, a navíc si lépe poradí i s přísuškem. V případě, že byste trávník během roku přestali hnojit, objevil by se v něm brzy mech a plevel. V praxi se proto často můžete setkat s postupnou přeměnou intenzivního trávníku na květnatý. Nejlepší a nejrychlejší cestou je právě vynechání péče, která sestává z pravidelné seče, zálivky, postřiků proti plevelům a také hnojení.

Důležité termíny
Intenzivní trávník se obvykle seče jednou až dvakrát týdně, u sportovních trávníků dokonce častěji. Postřik proti dvouděložným plevelům se provádí zpravidla už v červnu a opakuje se koncem července a v průběhu srpna. Kromě seče je důležité i letní hnojení trávníku. Používejte vždy speciální hnojivo určené přímo pro léto, oproti jarním a podzimním hnojivům obsahuje totiž jiný poměr živin. Trávník v tomto období vyžaduje především vyrovnaný poměr dusíku a draslíku, který mu pomůže překonat vysoké teploty. Dodání živin vás čeká právě nyní, v průběhu července. Nemáte-li na zahradě nainstalovaný obrubník, který by výsadbám jasně vymezil hranice, čeká vás také zarovnání okrajů trávníku. A pokud nevlastníte automatický závlahový systém, dohlédněte rovněž na pravidelnost zálivky.

Intenzivní trávník patří mezi porosty nejnáročnější na údržbu.

Intenzivní trávník patří mezi porosty
nejnáročnější na údržbu.

Jak na to
Probírat seč může zkušeným zahrádkářům připadat jako banalita, přesto stojí za to si některá její pravidla zopakovat. Vlastníte-li okrasný trávník, je třeba ho sekat opravdu pravidelně. Jestliže ho necháte přerůst a následně ho posečete na nízký drn, bude se déle vyrovnávat se stresem, což se brzy podepíše na jeho vzhledu. Seč proto provádějte až dvakrát do týdne, a to sekačkou s nabroušeným nožem. Tupý nůž poznáte podle roztřepených řezných ran na listech trávy. Pokud se na některá místa se sekačkou nedostanete, zkroťte přerůstající trávník akumulátorovými nůžkami či strunovým vyžínačem. Rovněž výživa je pro trávník dost podstatná. Při použití správného typu hnojiva a aplikaci vhodné dávky se dočkáte sytě zeleného porostu, který se vám odvděčí bujným růstem. Pro stejnoměrné rozhození hnojiva se používají strojky určené primárně pro výsev travního osiva nebo rozmetadla. U rozmetadel však mohou nastat komplikace s rovnoměrným dávkováním. Nejste-li si tedy hnojením jisti a bojíte se popálení porostu, upřednostněte spíše pomalu rozpustná hnojiva s dlouhodobým účinkem. Po aplikaci hnojiva trávník hned zalijte, granulky se tak lépe dostanou na půdní povrch a nehrozí popálení rostlin. Jedním z hlavních nepřátel okrasného trávníku je dvouděložný plevel. Ruční vypichovače plevelů se hodí spíše pro lokální odstranění malého množství plevelných rostlin. Jestliže se ovšem tito nezvaní hosté už stihli rozšířit po celém trávníku, je vhodnější použít selektivní herbicid. Při jeho aplikaci se vždy řiďte příbalovým letákem a postřik neprovádějte při větrném či horkém počasí nebo v době, kdy hrozí déšť. Třešničkou na dortu jsou pro trávník jeho okraje, jejichž údržba se však mnohdy zanedbává. Pokud jste se jim tedy nevěnovali už na jaře, napravte to během léta. K obrýpnutí okrajů postačí rovný rýč. K letní péči o trávník patří i dosev řídkého porostu. Před rozhozem osiva ale nezapomeňte povrch půdy mírně narušit vertikutačními hráběmi, aby semena do půdy lépe zapadla a rychleji vyklíčila.

FOTO: AUTORKA A SHUTTERSTOCK

KRESBA: AUTORKA

Aby zahrada fungovala… Letní údržba trávníku

Aby zahrada fungovala… Letní údržba trávníku