Dokonalý trávník

Co vám zajistí zdravý a hustý trávník? Základem je správná seč, optimální hnojení a pravidelná závlaha. Pak už mu bude k dokonalosti chybět jen vertikutace a pomoc proti mechu nebo plevelům.

„Anglický“ trávník vyžaduje pravidelnou péči.

„Anglický“ trávník vyžaduje
pravidelnou péči.

Travní plsť
Zbytky posečené trávy, plevele a mech mohou vytvořit v trávníku nepropustnou vrstvu, která brání pronikání vody a živin ke kořenovému systému trav a přístupu kyslíku. Kvůli tomu trávník nezakoření do hloubky a v době sucha rychleji vysychá. Řešení nabízí vertikutace. Při ní se nože zařezávají svisle do trávníkového drnu (půdy by se měly jen dotýkat) a plsť rozřezávají a odstraňují. Vertikutace se provádí zpravidla dvakrát za rok – na jaře a na podzim. Před vertikutací je vhodné trávník nejprve posekat na výšku tři až čtyři centimetry a po ní je nutné plsť z trávníku vyhrabat.

Vhodný vertikutátor
Mezi jednotlivými vertikutátory jsou značné rozdíly. Na trhu lze vybírat mezi mechanickými, elektrickými a benzinovými. Mechanické jsou nejlevnější, motorové odvedou rychlejší a kvalitnější práci, což se ale odráží v jejich ceně. Při nákupu vertikutátoru se zajímejte především o šíři jeho záběru, výkon motoru, nastavitelnost hloubky vertikutace, počet výměnných válců (pokud je vertikutátor má), počet nožů na válci, sběrný koš, plošný výkon a hmotnost stroje. Pro menší trávníky se používá nejčastěji elektrický vertikutátor, pro větší spíše benzinový. Ideální je vertikutační válec vybavený kombinací nožů a pružin – nože plsť řežou a pružiny vyčesávají.

Vertikutátor Viking LE 540 s elektrickým pohonem poskytne trávníku potřebnou ozdravnou kúru.

Vertikutátor Viking LE 540
s elektrickým pohonem poskytne
trávníku potřebnou ozdravnou kúru.

Následná péče
Přestože vypadá trávník po vertikutaci poničeně, nebojte se o něj. Po aplikaci dlouhodobě působícího trávníkového hnojiva se porost brzy zapojí. Takové hnojivo obsahuje totiž všechny důležité chemické prvky a jejich množství i vzájemný poměr odpovídá potřebám trávníku. Hnojení se provádí dvakrát až třikrát za sezonu. Zatímco ale na jaře a v létě se používá hnojivo s vysokým obsahem dusíku, v září nebo říjnu s vyšším obsahem draslíku. Případná holá místa vzniklá po odstranění plevelů se dosévají travní směsí pro dosev.

Odstranění mechů
Vadou na kráse některých trávníků jsou často mechy. Nejčastěji rostou v zastíněných, vlhkých a utužených trávnících na kyselé půdě. Ozdravná kúra vedoucí k likvidaci mechů spočívá v odstranění příčin jejich výskytu a aplikaci vhodného herbicidu posypem nebo postřikem. Po dvou týdnech dojde k odumření mechů, dalším nezbytným krokem je proto důkladné vyhrabání, příp. vertikutace odumřelých mechových polštářů a následné dosetí těchto míst regenerační travní směsí.

Likvidace plevelů
Na začátku sezony začínají růst i jednoleté plevele (třeba lebeda a merlík), které napáchají nejvíc škod v nově založených trávnících. Při pravidelném sečení však rychle ustupují a ve starších zapojených trávnících už se obvykle neobjevují. Naopak vytrvalé dvouděložné plevele (smetanka lékařská, jitrocel) jsou schopné se přizpůsobit sečení a v trávníku se dále rozšiřují. Pokud se v trávě vyskytují i po vertikutaci, je jedinou účinnou likvidací selektivní herbicid.

FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM MOUNTFIELD, STIHL A BRIGGS A STRATTON

Dokonalý trávník

Uložit

Uložit

Dokonalý trávník