Mýty o zelenině

Nikdo nepochybuje o tom, že je zelenina zdravá a že bychom ji měli jíst. Pomáhá udržovat naše tělo v kondici, vytváří obranu proti nemocem a je součástí zdravého životního stylu. Přesto o ní stále koluje mnoho mýtů a polopravd.

Zeleninu lze považovat za zdravou pouze v kombinaci s ostatními potravinami.

Některé z nich jsou staršího data, jiné se týkají výhradně dnešní doby. Pro zajímavost uvádíme ty nejznámější.

Špenát jako zdroj železa

Tento mýtus je už hodně starý. Vinou matematické chyby a posunuté desetinné čárky se lidé dlouho domnívali, že špenát obsahuje desetkrát víc železa než ve skutečnosti. Vstřebání železa ze špenátu navíc komplikuje vysoký obsah kyseliny šťavelové a listové a stejný problém se týká absorpce vápníku. I přesto je špenát zdravou zeleninou.

Sytější barva je zdravější

Intenzita barvy u zeleniny nesouvisí s množstvím živin, které jsou v ní obsažené. Vzpomeňte si například na barevně mdlé bílé zelí, které obsahuje řadu vitaminů, vápník a železo, nebo třeba bílé fazole, které mají stejný obsah prospěšných látek jako ty červené.

Čerstvá je lepší než vařená

Ne každá zelenina ztrácí vařením důležité živiny. Například z vařených rajčat získáte více antioxidantu lykopenu než z čerstvých. Vařením se pro nás zelenina stává navíc stravitelnější a její živiny dostupnější.

Mrkev pro zdravější oči

V tomto tvrzení se nachází kousek pravdy, která vychází ze skutečnosti, že mrkev obsahuje provitamin betakaroten. Ten naše tělo dokáže zpracovat na vitamin A, jehož dlouhodobý nedostatek vede k šerosleposti. Vitamin A ale obsahuje také rybí maso, játra či vaječný žloutek a jeho zvýšený příjem váš zrak nezlepší, jen udrží ve stejném stavu.

Čerstvá je zdravější než mražená

Aby byla zelenina na pultech v obchodech čerstvá, sklízí se ještě nezralá a často je k nám dovážena z velké dálky. Pokud si ji vypěstujete sami, pak je výše uvedené pravda – čerstvá je zdravější. Jinak ale mnohdy platí, že zdravější je spíš zelenina mražená. Sklízí se v plné zralosti, obsahuje proto více živin, které se z ní při rychlém zmražení neztrácejí. Zvláště v zimě je domácí mražená zelenina zdravější než čerstvá z dovozu.

Jde o nejzdravější potravinu

Zeleninu lze považovat za zdravou pouze v kombinaci s ostatními potravinami – doplňuje ostatní jídlo vlákninou a vitaminy. Konzumací pouhé zeleniny si můžete přivodit zdravotní potíže, protože v ní chybí mnoho důležitých látek. Velké množství zeleniny navíc způsobuje nadýmání.

Biozelenina je nejlepší

I když budeme mluvit o biozelenině vypěstované u nás a ne dovezené z druhé strany světa, z nutričního hlediska není mezi ní a zeleninou vypěstovanou konvenčně žádný markantní rozdíl. Biozelenina je sice vypěstovaná bez pesticidů a umělých hnojiv, ale obsah vitaminů a škodlivých látek je v ní v podstatě stejný jako v běžné zelenině. Má však kratší dobu trvanlivosti a v neposlední řadě je mnohem dražší.

Sója je zázračná

Občas se mylně uvádí, že červené druhy zeleniny, jako je například červená paprika, jsou zbarveny vysokým obsahem železa.

Je opravdu výborným zdrojem proteinů a snadno se tráví, ale podle vědeckých průzkumů mají isoflavony obsažené v sójových bobech negativní vliv na činnost štítné žlázy. Děti krmené sójovým mlékem jsou prý navíc dvojnásobně ohroženy propuknutím diabetu a neblahý vliv na ně má i vysoký obsah estrogenu v sóje.

Červená obsahuje víc železa

Občas se mylně uvádí, že červené druhy zeleniny, jako je například červená paprika, jsou zbarveny vysokým obsahem železa. Barvu jim však propůjčuje přírodní látka lykopen a tyto druhy rozhodně nepatří k nejbohatším na železo.

FOTO: THINKSTOCK

Mýty o zelenině

Mýty o zelenině